fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gaz

Exxon wycofuje się z Rumunii. PGNiG może przejąć jego aktywa

Bloomberg
PGNiG jest jedną ze spółek zainteresowanych przejęciem aktywów amerykańskiej firmy Exxon Mobil w Rumunii - podaje nieoficjalnie rumuński portal G4Media.ro. Chodzi o projekt Neptun Deep, w ramach którego Exxon od 2008 r. poszukuje gazu na Morzu Czarnym - informuje Business Insider Polska.

Exxon w sierpniu 2019 r. poinformował władze Rumunii, iż chce sprzedać swoje udziały w projekcie Neptun Deep, nabyte w 2008 r. Pozostała połowa udziałów należy do rumuńskiej firmy paliwowej OMV Petrom, będącej częścią austriackiej grupy OMV. Amerykańska spółka do tej pory zainwestowała w poszukiwanie gazu w ramach Neptun Deep ok. 700 mln dolarów.

PGNiG, według G4Media, jest jedną ze spółek zainteresowanych przejęciem stawki Exxona. Kupno 15-20 proc. udziałów w projekcie ma rozważać także rumuńska firma Romgaz.

PGNiG w odpowiedzi na pytania Business Insider Polska nie potwierdziło ani nie zaprzeczyło informacji o zainteresowaniu aktywami na Morzu Czarnym. "Nie wypowiadamy się na temat planów spółki w tym zakresie. Obecnie skupiamy się na akwizycjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym" - stwierdza biuro prasowe PGNiG. W październiku 2018 r. polski potentat gazowy za 220 mln dol. kupił udziały w koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Według rumuńskich mediów, Exxon wynajął ScotiaBank, który ma pomóc sprzedać udziały w Neptun Deep. Amerykański gigant postanowił wycofać się z projektu po tym, jak Rumunia zmieniła prawo i ustanowiła podatek od przychodów firm energetycznych pod koniec 2018 r. Sprzedaż udziałów w Neptun Deep ma być częścią "globalnej strategii" amerykańskiej firmy, która w tym czasie odkryła spore złoża w innych miejscach na świecie. Według prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa, decyzja Exxona ws. Neptun Deep może jednak nie być ostateczna - choć tamtejsze media ujawniły list, w którym Amerykanie zachęcają firmy do zakupu udziałów w gazowym projekcie.

Źródło: Business Insider Polska
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA