#RZECZoBIZNESIE: Wojciech Jakóbik: Gazprom wygrał większy dostęp do gazociągu Opal

Gazprom może mieć nawet do 100 proc. przepustowości gazociągu Opal, jeśli nie będzie innych chętnych, co jest daleko idącym ustępstwem ze strony Komisji Europejskiej - podkreśla Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny serwisu Biznesalert.pl.

Aktualizacja: 03.11.2016 12:01 Publikacja: 03.11.2016 11:42

#RZECZoBIZNESIE: Wojciech Jakóbik: Gazprom wygrał większy dostęp do gazociągu Opal

Foto: Rzeczpospolita

W co gra Komisja Europejska w sprawie niemieckiego gazociągu Opal? Co zyskają na tym Rosjanie i jak rzutuje to na budowę Nord Stream 2?

- Komisja Europejska opublikowała w piątek informację prasową, w której było podane, że zwiększa dostęp Gazpromu do odnogi Nord Stream w Niemczech, czyli gazociągu Opal, do 80 proc., przy zastrzeżeniu, że te pozostałe 20 proc. będzie dla ewentualnych innych zainteresowanych – wyjaśnia Wojciech Jakóbik.

- Z tym że fakty są takie, że na razie jedynym zainteresowanym jest tą infrastrukturą jest Gazprom, więc faktycznie będzie to oznaczało, że będzie on miał nawet do 100 proc. przepustowości, jeśli nie będzie innych chętnych – dodaje.

Komisja Europejska idzie zatem na kolejne ustępstwo wobec Gazpromu. Uprzednio zgodziła się na to, by 50 proc. przepustowości dostaw gazociągu Opal było przeznaczone na rosyjski gaz, co znacznie ograniczało Rosjanom możliwość ekspansji na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej.

- To zwolnienie, które Komisja Europejska teraz udzieli, według wyliczeń PGNiG da 20 mld metrów sześciennych dodatkowej przepustowości, którą Gazprom będzie mógł wykorzystać bez konieczności budowy nowej infrastruktury – podkreśla redaktor.

To z kolei stawia pod wielkim znakiem zapytania przyszłość gazociągu Nord Stream 2.

- Ambasador Rosji przy Unii Europejskiej przyznał, że 2019 r. jako ta cezura zakończenia budowy Nord Stream 2 jest nierealny. To oczywiście nie oznacza śmierci tego projektu, ale oznacza to, że Rosjanie mają mniejszą presję i mogą powoli forsować Nord Stream 2, a tymczasem będą mogli słać więcej gazu przez Niemcy do Polski, Czech, Słowacji, podkopując konkurencję – ocenia.

Biznes
Praktycznie o przyszłości otwartego oprogramowania. Konferencja Open Source Day 2024 już 18 kwietnia
Biznes
Są unijne kary za łamanie sankcji wobec Rosji. Więzienie i ogromne grzywny
Biznes
Zwrot akcji w sprawie ratowania Poczty Polskiej. Andrzej Duda zablokuje wypłatę?
Materiał partnera
Promocja działań dla wspólnej przyszłości
Biznes
Anna Pruska, prezeska Comarchu: Ekspansja zagraniczna jest dla nas w tym roku kluczowa