fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ForumMSP

Jak finansować działalność MŚP

Od lewej: Klaudiusz Sytek (prezes Aforti Holding), Piotr Cirin (ekspert PKO BP), Krzysztof Dresler (prezes ICRA), Rafał Wiza (partner KPMG) i Mirosław Bajda (prezes agencji EuroRating).
Fotorzepa/Borys Skrzyński
Polscy przedsiębiorcy z sektora MŚP często finansują rozwój biznesów własnymi środkami. Jeśli już decydują się na kapitał dłużny, to preferują kredyt.

Na znaczeniu zyskują obligacje, choć ich udział w strukturze finansowania w Polsce nadal jest zdecydowanie niższy niż na Zachodzie.

– Nie bójcie się rynku obligacji, kapitał dłużny jest tańszy od własnego – apelował do przedsiębiorców podczas debaty Mirosław Bajda, prezes agencji EuroRating.

Z kolei Piotr Cirin, ekspert z biura produktów kredytowych departamentu klientów małych i średnich przedsiębiorstw PKO BP, podkreślał, że przedsiębiorca, zanim sięgnie po finansowanie z danego źródła, powinien sobie zadać podstawowe pytanie: na co potrzebne mu są te pieniądze. Wtórował mu Krzysztof Dresler, prezes firmy ICRA.

– Nie dajcie sobie wmówić, że są jakieś darmowe usługi. Nie wpadajcie w iluzję – przestrzegał jednocześnie. Z kolei Rafał Wiza, partner w KPMG, zwracał uwagę na kapitał od funduszy PE i VC, którego rola w Polsce systematycznie rośnie.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA