fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Forum w Davos

Andrzej Duda w Davos zaprasza biznes do Polski

Fotorzepa/ Robert Gardziński
Prezydent w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego przekonywał, że Polska to lider rozwoju w Europie Środkowo-Wschodniej i ma bardzo dobre warunki, które sprzyjają biznesowi.

Wydarzenia w trakcie Forum w Davos rozgrywają się w wielu miejscach szwajcarskiego kurortu. Część wystąpień i dyskusji odbywa się w charakterystycznym drewnianym centrum kongresowym. Bardzo dużo paneli i spotkań ma jednak miejsce w hotelach i pawilonach rozrzuconych po całym miasteczku.

Andrzej Duda otworzył dyskusję w hotelu Belvedere w Davos. W trakcie uroczystego lunchu jego uczestnicy zastanawiali się, czy Europa Środkowo-Wschodnia ma szansę stać się nową Doliną Krzemową i technologicznym hubem dla reszty świata, a Polska inspirować inne kraje na drodze cyfrowej transformacji. W spotkaniu Andrzeja Dudy i wicepremiera Jacka Sasinaz przedstawicielami globalnego biznesu. wzięli udział m.in prof. Mariana Mazzucato, ekonomista Nouriel Roubini, prezes PZU Paweł Surówka, a także reprezentujący Microsoft Jean-Philippe Courtois i Accenture Gene Reznik.

Czytaj także:  Walczą o klimat, a do Davos przylatują prywatnymi odrzutowcami 

- Polska to lider rozwoju w Europie Środkowo-Wschodniej. W ciągu ostatnich kilku lat nasz średni wzrost PKB wzrósł około 4 proc. - powiedział Duda otwierając spotkanie. Ocenił, że Polska ma „bardzo dobry klimat” inwestycyjny, który sprzyja biznesowi.

- Podczas mojej pierwszej kadencji, jako prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, mój kraj rozwinął się znacząco. Panuje u nas bardzo dobry klimat do biznesu, mamy niskie podatki, a poza tym mamy bardzo dużo młodych talentów - wymieniał.

Zdaniem prezydenta rola Polski jako hubu technologicznego będzie się rozwijać w ciągu kilku następnych lat. Dodał, że w naszym kraju obecne są takie firmy jak Google, Microsoft, Nokia czy IBM.

- Poszerzają one swoją obecność w Polsce, a ponadto Polska ma bardzo dobrze i wysoko wykwalifikowaną siłę roboczą, a to jest wynikiem wspaniałego systemu edukacji. Szczególnie jeżeli chodzi o naukę, inżynierię, matematykę i nowoczesne technologie - kontynuował Duda. Jak mówił, Warszawa jest już hubem technologicznym, ale rola innych miast, w tym Krakowa i Poznania, wzrasta z każdym rokiem, a badania i rozwój stają się coraz ważniejszą branżą. Prezydent zaznaczał, że w ciągu ostatnich trzech dekad kraje Europy Środkowo-Wschodniej przeszły znaczący proces rozwoju gospodarczego. - Obecnie kraje Europy Środkowo-Wschodniej to 12. największa gospodarka na świecie. W ten sposób staliśmy się motorem napędowym dla całej Unii Europejskiej.

Przywołał wskaźniki wzrostu PKB dla krajów naszego regionu za 2017 rok. Mówił, że Polska zanotowała najlepszy wynik, 4,6 proc. wzrostu PKB, Czechy - 4,3 proc., Węgry - 4 proc., a Słowacja - 3,4 proc. PKB. Prezydent stwierdził też, że ten pozytywny trend trwa. Wyraził też przekonanie, że kraje Europy Środkowo-Wschodniej wykorzystają bardziej swój potencjał gospodarczy, współpracując ze sobą.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA