Janosikowe nadal tymczasowe

Dzięki zmianie progów województwa nie zostaną pozbawione subwencji regionalnej w latach 2017–2019.

Publikacja: 19.10.2016 08:11

Janosikowe nadal tymczasowe

Foto: www.sxc.hu

Od 19 października wchodzi w życie uchwalona 14 września 2016 r. nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Nowelizacja przedłuża na kolejne trzy lata obowiązujący teraz system wyrównywania dochodów województw, nieznacznie go zmieniając.

Limity wpłat

Nowelizacja określa progi dochodowe, których przekroczenie powoduje obowiązek dokonania wpłaty do budżetu państwa. A także określa próg ograniczający wysokość tych wpłat. Nie mogą one bowiem przekroczyć 35 proc. dochodów podatkowych stanowiących podstawę ich wyliczenia.

To jest już trzecia ustawa, która spełnia zalecenia zawarte w wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 marca 2014 r. w sprawie regionalnego janosikowego, czyli systemu subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części dochodów na rzecz tych biedniejszych. Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z ustawą zasadniczą przepisy dotyczące województw.

Ministerstwo Finansów zapewnia jednak, że prace nad systemem docelowym trwają.

– Prace nad reformą systemu korekcyjno-wyrównawczego, które rozpoczęły się jeszcze w ubiegłej kadencji, trwają. Resort finansów współpracuje z samorządami, Bankiem Światowym i naukowcami m.in. z Uniwersytetu Jagiellońskiego – informuje Hanna Majszczyk, wiceminister finansów. – Chcemy, aby w nowym systemie pieniądze trafiały rzeczywiście do tych samorządów, które takiego wsparcia potrzebują, a jednocześnie aby skutkiem zastosowania systemu wyrównawczego nie było odwrócenie kolejności rankingu najbogatszych samorządów – dodaje wiceminister.

Długie oczekiwanie

Kiedy projekt finalny ujrzy światło dzienne? Nie wiadomo. Ale w związku ze zmianami systemu podatkowego, nad którymi pracuje obecnie rząd, w szczególności zmierzającymi do wprowadzenia jednolitego PIT i rezygnacji z oddzielnego pobierania składek na NFZ i ZUS, może się okazać, że nie nastąpi to prędko. Dlaczego? Z pewnością trzeba będzie ustalić na nowo udziały, które gminy, powiaty i województwa czerpią z tego podatku.

Rząd też czeka na pozytywne efekty wprowadzonych i planowanych zmian w CIT. Klauzula obejścia prawa czy jedna karta podatkowa mają się bowiem przełożyć na wyższe wpływy do budżetu państwa, a tym samym również do budżetów samorządowych.

Dlatego województwom musi wystarczyć rozwiązanie tymczasowe, ale realizujące zalecenia Trybunału Konstytucyjnego.

podstawa prawna: ustawa z 14 września 2016 r. o zmianie ustawy o dochodach JST DzU z 4 października 2016 r., poz. 1609

Opinia

Adam Struzik, wiceprezes Związku Województw RP, marszałek woj. mazowieckiego

Do 2019 r. mają zapaść ostateczne decyzje co do kształtu systemu finansów publicznych. Obecnie zaś rząd jest na etapie wprowadzania wielu zmian, m.in. w PIT i CIT, które są również źródłem naszych, samorządowych, dochodów. A system wyrównawczy musi być przecież do kształtu tych dochodów dostosowany. Dlatego uważamy, że przedłużenie ustawy tymczasowej jest rozsądnym rozwiązaniem. Mamy też zapewnienie resortu finansów, że w ciągu najbliższych lat województwa – beneficjenci systemu – nie stracą na pomniejszonej wpłacie Mazowsza. Ta ma być im uzupełniona wypłacaną z budżetu państwa subwencją drogową.

Od 19 października wchodzi w życie uchwalona 14 września 2016 r. nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Nowelizacja przedłuża na kolejne trzy lata obowiązujący teraz system wyrównywania dochodów województw, nieznacznie go zmieniając.

Limity wpłat

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona