fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Rosja: kartki dla najbiedniejszych

Bloomberg
Na razie mają je otrzymywać najubożsi obywatele Federacji. Jest ich obecnie blisko 22 miliony.

Ministerstwo przemysłu i handlu przygotowało listę produktów dostępnych na kartki, dowiedziała się gazeta Wiedomosti. Znalazły się na nich świeże owoce i warzywa, wędliny, drób, jajka, mleko i nabiał oraz produkty zbożowe.

Ci, którzy otrzymają kartki, będą sami decydować, które produkty i jakich producentów wybiorą w sklepach. Nie będzie ograniczeń cenowych a jedynie ilościowe - zapisane na kartkach. Państwo pokrywa 30-50 proc. wartości zakupów, w zależności od położenia danej osoby.

Kartki przysługują tym Rosjanom, których dochody są poniżej minimum socjalnego. A takich ludzi jest 21,7 miliona, czyli 15,1 proc. społeczeństwa, wg. danych statystycznych z pierwszej połowy roku. Do tego dochody Rosjan spadają dziewiąty miesiąc pod rząd i są już niższe o 9 proc. Jest to efekt kryzysu - wysokiej inflacji, zmniejszenia indeksacji poborów w budżetówce oraz rezygnacji władz wielu regionów z pomocy socjalnej.

Kartki są pierwszym etapem programu pomocy najbiedniejszym i mają funkcjonować do 2017 r. W latach 2018-2020 w planach jest organizacja bezpłatnego lub bardzo taniego zbiorowego żywienia w specjalnych stołówkach i jadłodajniach.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA