Gminy nie muszą korygować nieprzedawnionych rozliczeń VAT

Podatnicy, którzy zastosowali się do praktyki ukształtowanej uchwałą NSA, zakwestionowanej następnie przez TSUE, nie mogą ponosić negatywnych konsekwencji podatkowych.

Publikacja: 22.07.2019 06:00

Gminy nie muszą korygować nieprzedawnionych rozliczeń VAT

Foto: Adobe Stock

NSA w wyroku z 2 lipca 2019 r. (I FSK 435/17) odniósł się do skutków wydania przez TSUE wyroku z 8 maja 2019 r. w sprawie C-566/17 (Związek Gmin Zagłębia Miedziowego w Polkowicach). Stwierdził w nim, że sądy krajowe obowiązane są stosować wyrok TSUE wprost, mimo ukształtowanej odmiennej krajowej linii orzeczniczej. Podatnicy nie mogą jednak ponosić negatywnych konsekwencji stosowania się do tej praktyki, jeśli okazała się nieprawidłowa. W związku z tym gminy nie będą zobowiązane do korekty nieprzedawnionych rozliczeń.

Czytaj także: Gminy nie mogły odliczać całego VAT od zakupów

Stan faktyczny

8 maja 2019 r. TSUE wydał niekorzystny dla podatników wyrok (C-566/17) dotyczący zasad odliczania VAT od wydatków związanych z działalnością mieszaną, poniesionych przed wejściem w życie przepisów dotyczących tzw. prewspółczynnika. Wyrok ten ma szczególne znaczenie dla podmiotów publicznych wykonujących działalność mieszaną, tj. gospodarczą i niemającą charakteru gospodarczego, zwłaszcza gmin. Regulacje dotyczące tzw. prewspółczynnika obowiązują w ustawie o VAT dopiero od 1 stycznia 2016 r. Jednak zdaniem organów podatkowych ich wprowadzenie miało charakter jedynie doprecyzowujący, gdyż już z samych zasad ogólnych wynika, że nie można odliczać VAT w części, która dotyczyła czynności niepodlegających opodatkowaniu. TSUE w swoim orzeczeniu podzielił stanowisko polskich organów podatkowych. Stwierdził, że przepisy dyrektywy VAT należy interpretować w ten sposób, że sprzeciwiają się one krajowej praktyce sądowej zezwalającej podatnikowi na pełne odliczenie VAT w związku z nabyciem towarów i usług w celu prowadzenia zarówno działalności gospodarczej opodatkowanej VAT, jak i działalności niemającej charakteru gospodarczego, która nie wchodzi w zakres stosowania VAT, ze względu na brak we właściwych przepisach podatkowych szczególnych regulacji w zakresie kryteriów i metod podziału.

Przypomnijmy, że zgodnie z ugruntowaną wcześniej linią orzeczniczą polskich sądów administracyjnych, w szczególności z uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 października 2011 r. (I FPS 9/10), podatnicy wykonujący zarówno czynności opodatkowane, jak również czynności niepodlegające opodatkowaniu, mogą skorzystać z pełnego odliczenia VAT, jeżeli zakupów nie da się przyporządkować do określonego rodzaju działalności.

Wyrok NSA

NSA w wyroku z 2 lipca 2019 r. (I FSK 435/17) stwierdził, że zgodnie z postanowieniami traktatowymi oraz zasadą efektywności prawa wspólnotowego sądy krajowe są zobowiązane uwzględniać tezy orzeczenia TSUE, nawet w sytuacji, kiedy dotychczas związane były uchwałą NSA na podstawie art. 269 § 1 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. W związku z tym, wydanie przez TSUE wyroku z 8 maja 2019 r. w sprawie C-566/17 (Związek Gmin Zagłębia Miedziowego w Polkowicach), w którym zakwestionował on praktykę ukształtowaną na podstawie uchwały NSA z 24 października 2011 r. (I FPS 9/10), sądy zobowiązane są odstąpić od tej praktyki i stosować ww. wyrok wprost. Jednak z uwagi na to, że zmiana dotychczasowej praktyki może w bardzo istotny sposób wpłynąć na prawo podatników do odliczenia podatku naliczonego, należy zastrzec, że ww. rozstrzygnięcie TSUE nie może wpływać na poszanowanie zasady demokratycznego państwa prawnego, wyrażonej w art. 2 Konstytucji RP oraz zasady pewności prawa, również wywodzonej z tego przepisu.

W sferze stosowania prawa nie można bowiem dopuścić do sytuacji, w której podatnicy, a w tym przypadku gminy, powołując się na ukształtowaną praktykę, również sądową, będącą wynikiem uchwały NSA, po wyroku TSUE mogłyby ponosić negatywne skutki. Zwłaszcza, że nie wszystkie okresy, w których dokonywano tego rodzaju odliczenia czy tego rodzaju przyporządkowania transakcji, uległy już przedawnieniu. W związku z tym należy stwierdzić, że wyrażone w art. 2 Konstytucji RP zasady demokratycznego państwa prawnego i pewności prawa sprzeciwiają się temu, aby podatnicy, którzy zastosowali się do praktyki ukształtowanej uchwałą NSA byli zobligowani do korekty rozliczeń.

Zdaniem autorki

Emilia Wolnowska, doradca podatkowy, Senior Tax Consultant w Dziale Doradztwa Podatkowego w BDO, biuro w Poznaniu

Trzeba brać pod uwagę zasadę zaufania

Po wyroku TSUE z 8 maja 2019 r. w sprawie C-566/17 powstały  liczne wątpliwości dotyczące obowiązku korygowania nieprzedawnionych rozliczeń sprzed 2016 r. Problem dotyczył w szczególności podatników odliczających VAT bez korzystnej interpretacji indywidualnej bądź wyroku.

Stanowisko NSA zasługuje na aprobatę. Wydany przez NSA wyrok z jednej strony podkreśla znaczenie wykładni unijnej, a z drugiej wskazuje na konieczność ochrony podatników działający w zaufaniu do organów państwowych. Nie powinni oni bowiem ponosić negatywnych konsekwencji takiego działania. Miejmy nadzieję, że stanowisko to zostanie zaakceptowane przez organy podatkowe.

NSA w wyroku z 2 lipca 2019 r. (I FSK 435/17) odniósł się do skutków wydania przez TSUE wyroku z 8 maja 2019 r. w sprawie C-566/17 (Związek Gmin Zagłębia Miedziowego w Polkowicach). Stwierdził w nim, że sądy krajowe obowiązane są stosować wyrok TSUE wprost, mimo ukształtowanej odmiennej krajowej linii orzeczniczej. Podatnicy nie mogą jednak ponosić negatywnych konsekwencji stosowania się do tej praktyki, jeśli okazała się nieprawidłowa. W związku z tym gminy nie będą zobowiązane do korekty nieprzedawnionych rozliczeń.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a