fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

TFI nie planują rozwoju oferty

Adobe Stock
Towarzystwa nie palą się w tym roku do uruchamiania nowych funduszy inwestycyjnych, ale wcale nie dlatego, że oferta jest już pełna.andrzej Pałasz

– Nie ma klimatu dla nowych funduszy – mówił niedawno w rozmowie z „Parkietem" Tomasz Jędrzejczak, prezes Esaliensa TFI. Wtórował mu Jarosław Skorulski, prezes BNP Paribas TFI, który zwracał z kolei uwagę na marne perspektywy funduszy zamkniętych. Już poprzedni rok w branży funduszy był niewesoły. Jak wynika z informacji Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami, w 2018 r. zarejestrowano 60 funduszy inwestycyjnych, z czego aż 59 zamkniętych, w większości aktywów niepublicznych. Powstał tylko jeden fundusz otwarty – PZU Impuls. Do tego TFI stworzyły 27 subfunduszy, z czego cztery zamknięte.

Jedną trzecią wszystkich nowych subfunduszy uruchomiło Santander TFI, a sześć TFI PZU. O wiele więcej funduszy i subfunduszy zostało jednak zlikwidowanych. W ubiegłym roku rozpoczęto likwidację aż 132 funduszy, z czego tylko jednego otwartego. Forum TFI zlikwidowało 11 funduszy, Ipopema TFI – 10, Altus TFI – 8, Trigon TFI (dziś Lartiq TFI) – 5. Jednocześnie zamkniętych zostało 13 subfunduszy, z czego trzy zamknął Skarbiec TFI, a po dwa Eques TFI i Union Investment TFI.

W 2018 roku wraz z przekształceniami powstało łącznie 110 FIO, SFIO i FIZ-ów. Z kolei od stycznia tego roku w ofercie TFI pojawiło się (łącznie ze zmianą strategii) tylko 12 nowych funduszy otwartych FIO lub SFIO – wynika z danych AO. Oczywiście informacje te nie uwzględniają funduszy powstałych w ramach PPK. Do tego powstało co najmniej dziewięć funduszy zamkniętych – głównie aktywów niepublicznych i sekurytyzacyjnych.

Ofertę na przełomie lat przebudowało Quercus TFI – pojawiły się m.in.strategie obligacji skarbowych. Na razie oferta tego TFI nie zmieni się. Na początku roku ruszyła Beta ETF WIG20TR Portfelowy FIZ – niskokosztowy fundusz mający za zadanie odwzorowywać ruchy WIG20 łącznie z wypłacanymi przez duże spółki dywidendami.

Z kolei NN Investment Partners TFI wprowadziło m.in. NN Polski Odpowiedzialnego Inwestowania (przez przekształcenie NN Akcji Środkowoeuropejskich), który w portfelu ma akcje polskich spółek „odpowiedzialnych społecznie i środowiskowo". NN IP TFI też do końca roku nie planuje wprowadzania nowych funduszy. Zamiaru uruchamiania nowych funduszy w tym roku nie mają m.in.: Investors TFI, AXA TFI, Amundi TFI.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA