fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Austriacy umoczeni w Panamie

Michael Grahammer
materiały prasowe
Dalszy ciąg skandalu związanego z praniem pieniędzy za pośrednictwem panamskiej spółki. Prezes austriackiego banku podał się do dymisji.
Prezes banku Hypo Vorarlberg - Michael Grahammer złożył dymisję i jednocześnie oświadczył, że nie złamał prawa, podała gazeta Der Standard. Kierowany przez niego bank znalazł się w tzw. panamskich papierach - dokumentach ujawnionych przez dziennikarzy śledczych z międzynarodowej organizacji ICIJ oraz Centrum badania korupcji i przestępczości zorganizowanej (OCCRP).
Pokazali oni tysiące transakcji prania pieniędzy, które prowadzili politycy, biznesmeni i celebryci z całego świata za pośrednictwem panamskiej spółki Mossack Fonseca. W dokumentach figurują dwa austriackie banki Hypo i Raiffeisenbank International. Od dwóch dni dochodzenie w sprawie ich udziału w ewentualnym praniu brudnych pieniędzy, prowadzi austriacki regulator rynków finansowych - FMA. W dokumentach znalazło się też 28 banków niemieckich, w tym 6 z pierwszej siódemki największych. Miały one 1200 spółek w rajach podatkowych utworzonych m.in. za pośrednictwem panamskiej firmy Mossack Fonseca. Raje pozwalały najbogatszym klientom banków ukrywać dochody przed fiskusem.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA