fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Rekordowy rok Blika

Fotolia
Kolejny rekordowy kwartał i cały rok w wykonaniu Blika, który ma już ponad 6,1 mln użytkowników. prezes systemu zapowiada kolejne wdrożenia i nowości technologiczne.

- Rok 2017 był dla Blika przełomowy. Przełomowość ta polega na umasowieniu naszej usługi – mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora systemu Blik. Z przytoczonych przez niego danych wynika, że w 2017 r. w tym systemie mobilnych płatności zrealizowano ponad 33 mln transakcji, czyli aż o 270 proc. więcej niż w 2016 r. Łączna wartość tych transakcji wyniosła ponad 4,5 mld zł, a liczba użytkowników urosła o 97 proc. Obecnie użytkowników systemu jest już 6,1 mln, czyli dwa razy więcej niż na koniec 2016 r.

W samym IV kwartale (każdy kolejny kwartał jest ostatnio rekordowy) wykonano 12 mln transakcji Blikiem, najwięcej w historii. Z tego aż 8,5 mln odnotowano płatności w internecie. Oprócz e-commerce dużym motorem wzrostu w 2017 r. były także transakcje peer-to-peer, czyli pozwalające błyskawicznie przekazywać pieniądze z jednego nr telefonu komórkowego na drugi. - Należy spodziewać się nowego naszego rozwiązania w zakresie bankowości mobilnej i transakcji peer-to-peer. Blik myśli o ekspansji zagranicznej i podejmuje już konkretne działania – dodaje Mazurkiewicz.

Jej udziałowcami PSP jest sześć banków: PKO BP, BZ WBK, mBank, ING Bank Śląski, Millennium i Alior. Z BLIK-a mogą korzystać również klienci Getin Banku, BGŻ BNP Paribas, Inteligo, Orange Finanse i T-Mobile Usługi Finansowe. W grudniu do systemu płatności BLIK dołączył BGŻ BNP Paribas, szósty co do wielkości bank w Polsce, a lada dzień usługę tę wprowadzi Raiffeisen Polbank, dziesiąty gracz na naszym rynku. Na początku drugiego kwartału do systemu dołączy też Credit Agricole. Najprawdopodobniej BLIK wprowadzi też Bank Pekao, który wcześniej promował swoje rozwiązanie PeoPay. Po zmianie właścicielskiej (w czerwcu UniCredit sprzedał pakiet kontrolny PZU i PFR) dołączenie Pekao, drugiego pod względem wielkości banku w Polsce i mającego mocno rozbudowaną bankowość mobilną, do BLIK-a wydaje się kwestią czasu i dzięki temu system uzyska znacznie większą uniwersalność. Pekao na razie nie komentuje sprawy.

- W 2017 r. wykonaliśmy sporą pracę biznesową i informatyczną dotycząca wdrożeń w kolejnych bankach. Niedługo zobaczą państwo efekty. Spodziewamy się, że rynek płatności mobilnych, oparty o mobile banking, będzie docierał do wszystkich użytkowników posiadające aplikacje bankowe na polskim rynku – zapowiada prezes PSP.

Gdy dołączą Raiffeisen Polbank i Credit Agricole, w systemie będzie już dziesięć banków, które prowadzą ok. 85 proc. rachunków bankowych w Polsce. Dołączenie Pekao spowodowałoby, że wskaźnik ten wzrósłby do wyraźnie ponad 90 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA