Procedura w konkursach o fundusze UE musi być ponad wszelkim podejrzeniem

Wyłączenie pracownika organu administracji publicznej od udziału w sprawie, w której uczestniczył w wydaniu zaskarżonej decyzji, obowiązuje odpowiednio w konkursach o środki unijne.

Publikacja: 08.01.2019 05:00

Procedura w konkursach o fundusze UE musi być ponad wszelkim podejrzeniem

Foto: Fotolia

Do konkursu, ogłoszonego przez dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie, pełniącego rolę instytucji pośredniczącej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego (IP RPO WZ) na lata 2014-2020, zgłosiła się m.in. spółka z o.o. Centrum Edukacji w Szczecinie. Złożyła wniosek o dofinansowanie projektu pod nazwą: „Czas na kwalifikacje językowe".

Procedurze konkursowej poddawane są wszystkie wnioski o dofinansowanie ze środków europejskich.

Instytucja pośrednicząca, czyli działająca w jej imieniu dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie, poinformowała pisemnie spółkę, że jej wniosek o dofinansowanie uzyskał podczas I fazy oceny wymaganą liczbę (127) punktów i spełnił kryteria wyboru. Jednak został oceniony negatywnie, gdyż kwota, przeznaczona na dofinansowanie projektów w tym konkursie, nie wystarczyła do wybrania go do dofinansowania.

Czytaj też:

Fundusze unijne: będą nowe zasady zaskarżania konkursów

Dotacje unijne 2019: konkurs na projekty badawczo-rozwojowe

Jeden projekt, dwa protesty

Spółka złożyła protest. Domagała się ponownego sprawdzenia wniosku, gdyż nie zgadzała się z niektórymi ocenami. Protest został uwzględniony, i do oceny projektu dodano nowe punkty. Dyrektor WUP w Szczecinie, która podpisała osobiście pismo w tej sprawie, dodała jednak, że została też zaktualizowana lista, o której mówi art. 46 ust. 3 ustawy z 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności, finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020, czyli tzw. ustawy wdrożeniowej. Taka lista szereguje oceny, przyznane projektom, których nie zakwalifikowano do realizacji z powodu wyczerpania się środków. Znalazł się na niej również projekt spółki.

Spółka złożyła kolejny protest. Zarzuciła nie umieszczenie jej projektu na liście projektów, wybranych do dofinansowania w efekcie procedury odwoławczej – mimo, że były wówczas na to środki – i błędne umieszczenie go na liście tych projektów, które nie zakwalifikowały się do dofinansowania.

Tym razem instytucja pośrednicząca nie uwzględniła protestu, a rozstrzygnięcie w tej sprawie podpisała personalnie ta sama co poprzednio osoba, czyli dyrektor wojewódzkiego urzędu pracy.

Przepisy stosowane odpowiednio

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie spółka powtórzyła dotychczasowe zarzuty. WSA uwzględnił skargę, ale z innego powodu.

W przekonaniu sądu, ocena projektu została przeprowadzona w sposób naruszający prawo, ponieważ zarówno informację ze stycznia 2018 r. o negatywnej ocenie projektu, jak i informację z marca 2018 r. o nieuwzględnieniu protestu, podpisała ta sama osoba: dyrektor wojewódzkiego urzędu pracy. Narusza to art. 60 ustawy wdrożeniowej – orzekł WSA.

Art. 60 przewiduje, że w rozpatrywaniu protestu, w weryfikacji, a także w ponownej ocenie, nie mogą brać udziału osoby, które były zaangażowane w przygotowanie projektu lub jego ocenę. Art. 24 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (k.p.a.) stosuje się odpowiednio. Zgodnie ze wspomnianym przepisem, każda osoba, która w jakimkolwiek charakterze i zakresie brała udział w przygotowaniu projektu lub jego ocenie, podlega wyłączeniu od rozpoznawania protestu - stwierdził WSA. Przepisy k.p.a., regulujące wyłączenie pracownika organu administracji, mają bowiem zastosowanie w sprawie, dotyczącej oceny wniosków, dokonywanej w ramach postępowań konkursowych, przeprowadzanych w trybie przepisów ustawy wdrożeniowej - stwierdził WSA, uchylając rozstrzygnięcie dyrektor wojewódzkiego urzędu pracy.

Wojewódzki urząd pracy (WUP) zaskarżył ten wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W skardze kasacyjnej WUP zarzucił sądowi I instancji, iż błędnie przyjął, że przez podpisanie pisma z informacją o negatywnej ocenie projektu, dyrektor WUP „brał udział w wydaniu decyzji", w związku z czym powinien być wyłączony w dalszym postępowaniu, i nie mógł podpisać informacji o nie uwzględnieniu protestu.

NSA stwierdził jednak, że skoro w rozpatrywaniu protestu spółki brała udział osoba zaangażowana wcześniej w ocenę projektu, podlegająca wyłączeniu z mocy odpowiedniego stosowania art. 24 § 1 pkt 5) k.p.a., tym samym został naruszony zakaz z art. 60 ustawy wdrożeniowej. Odpowiednie zastosowanie art. 24 § 1 pkt 5) k.p.a. polega bowiem na wyłączeniu od rozpatrywania protestu każdej osoby fizycznej, bez względu na to, czy posiada ona status pracownika, jeśli była wcześniej zaangażowana w ocenę projektu. Takim zaangażowaniem jest złożenie podpisu przez osobę upoważnioną do przekazania niezwłocznie wnioskodawcy pisemnej informacji o zakończeniu oceny jego projektu i jej wyniku, wraz z uzasadnieniem i podaniem liczby punktów. Ze względu na wyłączenie ustawowe, taka osoba nie może więc poinformować wnioskodawcy na piśmie o wyniku jego protestu. Toteż NSA oddalił skargę kasacyjną. Prawomocny stał się zatem wyrok WSA w Szczecinie, stwierdzający, iż ocena projektu spółki została przeprowadzona w sposób naruszający prawo, a sprawa ma być rozpatrzona ponownie.

sygnatura akt: I GSK 2658/18

Środki w latach 2014-2020

Tylko w latach 2014-2020 Polska ma otrzymać ponad 200 mld euro na realizację 6 programów krajowych oraz 16 regionalnych programów operacyjnych. Wśród tych ostatnich najpopularniejszy jest Regionalny Program Operacyjny, podzielony na województwa i stosowany głównie w urzędach pracy.

Do konkursu, ogłoszonego przez dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie, pełniącego rolę instytucji pośredniczącej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego (IP RPO WZ) na lata 2014-2020, zgłosiła się m.in. spółka z o.o. Centrum Edukacji w Szczecinie. Złożyła wniosek o dofinansowanie projektu pod nazwą: „Czas na kwalifikacje językowe".

Procedurze konkursowej poddawane są wszystkie wnioski o dofinansowanie ze środków europejskich.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona