fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Janet Yellen zatwierdzona na sekretarza skarbu USA przez Senat

Janet Yellen
Janet Yellen
AFP
Zdecydowana większość senatorów zagłosowała za obsadzeniem Janet Yellen na stanowisku sekretarza skarbu USA. Będzie ona pierwszą kobietą pełniącą tę funkcję w historii.

Senat zatwierdził w poniedziałek nominowaną wcześniej przez prezydenta Joe Bidena Janet Yellen na stanowisko sekretarza skarbu USA. Za głosowało aż 85 senatorów, a przeciw opowiedziało się 15 (wszyscy z Partii Republikańskiej).

Janet Yellen stała się tym samym pierwszą kobietą w historii USA na tym fotelu. „Zatwierdzenie Yellen na sekretarza rozbija kolejny szklany sufit. W dziedzinie zdominowanej przez mężczyzn, to orzeźwiające wreszcie zobaczyć kobietę kierującą Departamentem Skarbu” - stwierdziła w oświadczeniu po głosowaniu demokratyczna senatorka Dianne Feinstein, cytowana przez agencję Reutersa.

Dzięki błyskawicznej nominacji była szefowa Fed może zacząć już współpracować z Kongresem w walce z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa. Przed Yellen stoi wielkie wyzwanie wyprowadzenia amerykańskiej gospodarki z kryzysu, uzdrowienia finansów publicznych i kształtowania nowej polityki gospodarczej w tych trudnych czasach.

74-letnia ekonomistka będzie ogrywać kluczową rolę między innymi w realizacji programu gospodarczego prezydenta Joe Bidena, w tym ogromnego pakietu stymulacyjnego opiewającego na 1,9 bln dol. To właśnie on był w ostatnim czasie zarzewiem konfliktu z Republikanami, którzy uważają sumę pomocy za zbyt wysoką.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA