fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Euro najsłabsze do dolara od 28 miesięcy

Bloomberg
Euro stało się w czwartek najsłabsze wobec dolara od maja 2017 r. Za 1 euro płacono nawet 1,0925 USD. Inwestorzy reagowali w ten sposób na dymisję Sabine Lautenschläger, reprezentantki Niemiec w zarządzie Europejskiego Banku Centralnego. Była ona uznawana za "jastrzębia" sprzeciwiającego się wznowieniu przez EBC programu QE.

Lautenschläger nie wyjaśniła przyczyn swojej dymisji. Jej kadencja w EBC miała się kończyć dopiero w 2022 r.

- Jeśli rezygnacja Lautenschläger była spowodowana jej opozycją wobec ostatniej decyzji EBC o cięciu stóp i wzniowieniu QE, to pogorszy ona podział w tym banku pomiędzy "jastrzębiami" i "gołębiami". O ile wyrażanie odrębnych poglądów może być do pewnego stopnia uznane za krok w stronę dojrzałości banku centralnego, to fakt, że opozycja przeciwko ostatniej decyzji EBC była bardzo głośna  nawet po ogłoszeniu tej decyzji pokazuje w jak kruchej sytuacji jest teraz EBC. Gdy Christine Lagarde obejmie w nim rządy w listopadzie z rąk Mario Draghiego będzie musiała wykonać dużo pracy, by złagodzić ten podział - twierdzi Carsten Brzeski, ekonomista z ING.

Rada Prezesów EBC na ostatnim posiedzeniu zdecydowała o cięciu stopy depozytowej z minus 0,4 proc. do minus 0,5 proc. oraz o wznowieniu programu QE (o wartości 20 mld euro miesięcznie). Przez ostatnie dwa tygodnie swoje wątpliwości co do sensu tych decyzji wyrażali prezesi banków centralnych: Niemiec, Francji, Holandii oraz Austrii, czyli krajów odpowiadających za ponad połowę PKB strefy euro. Jak na razie zapowiada się jednak na to, że Christine Lagarde będzie kontynuowała luźną politykę pieniężną wyznaczoną przez Draghiego.

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA