fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Mniej chińskich miliarderów przez bessę

Bloomberg
Liczba miliarderów w Chinach łącznie z Tajwanem i Hongkongiem spadła w zeszłym roku o 161 osób, wynika z raportu firmy Hurun. Powodem są spadki, które przetoczyły się przez giełdy w końcówce 2018 r.

Chińska giełda w szczególności odczuła falę wyprzedaży. Indeks Shanghai Composite spadł od ubiegłorocznego szczytu w styczniu do końca grudnia o 30 proc.

Liczba chińskich miliarderów spadła z 819 do 658 na koniec stycznia. Mimo to w Chinach nadal mieszka więcej miliarderów niż w Stanach Zjednoczonych. W USA liczba miliarderów wzrosła przez ostatni rok o 13, do 584 osób, wynika z badań firmy Hurun.

Wśród największych przegranych w Chinach był Ma Huateng, prezes giganta internetowego Tencent, którego majątek spadł o 19 proc., do 38 mld USD. Wang Jianlin założyciel Dalian Wanda Group, niegdyś najbogatszy człowiek Chin, doświadczył spadku majątku o 37 proc., do 17 mld USD.

Jednak nie dla wszystkich zeszły rok okazał się bolesny. Fortuna Jacka Ma, założyciela Alibaby, wzrosła w zeszłym roku o 20 proc., do 39 mld USD, czy czyni go najbogatszym człowiekiem w Chinach. Daleko mu jednak do najbogatszego człowieka na świecie – Jeffa Bezosa, którego fortuna wynosi 147 mld USD.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA