Co przedsiębiorcy sądzą o wprowadzeniu euro w Polsce?

2 stycznia 2018 r. opublikowaliśmy apel do premiera Mateusza Morawieckiego o wznowienie przygotowań do przyjęcia euro w Polsce. Apel podpisali wraz z redakcją "Rzeczpospolitej" czołowi polscy ekonomiści. Zapytaliśmy też polskich przedsiębiorców o zdanie na ten temat. Oto ich opinie.

Aktualizacja: 19.01.2018 09:18 Publikacja: 18.01.2018 23:01

Foto: Archiwum

Warto przeczytać również:

Biznes widzi w przyjęciu euro szansę. Ograniczenie ryzyka kursowego, łatwiejszy dostęp do rynków – takich korzyści oczekują przedsiębiorcy.

Mieszkańcy strefy euro ją lubią. Największymi eurosceptykami są ci, którzy wspólnej waluty nie mają. Kraje w strefie są zwykle zadowolone, choć wyjątkowo słabo – Litwa i Włochy.

Biedne kraje też mogą mieć euro. To nie poziom zamożności decyduje o gotowości gospodarki do przyjęcia wspólnej waluty.

Zamiana waluty na euro nie powoduje wzrostu inflacji. Jednak w odczuciu społecznym ceny w krótkim okresie rosną wręcz skokowo.

Dyskusja o euro ważna dla Polski. Byłoby źle, gdyby dyskusję o euro zdominowały uprzedzenia polityczne i doszło do podziału: zwolennicy władzy jako przeciwnicy euro kontra jej przeciwnicy jako propagatorzy wspólnej waluty.

Finanse publiczne niezbyt gotowe na euro. Choć dziś dziura w kasie państwa mieści się w unijnych limitach, z pewnością wystrzeli w razie kryzysu czy spowolnienia.

Najpierw gruntowne reformy, potem wspólna waluta. Zrównoważenie finansów państwa, odblokowanie potencjału rynku pracy, poprawa konkurencyjności – to obszary, którymi powinien się zająć rząd. Nie tylko zresztą w kontekście euro.

 

Warto przeczytać również:

Biznes widzi w przyjęciu euro szansę. Ograniczenie ryzyka kursowego, łatwiejszy dostęp do rynków – takich korzyści oczekują przedsiębiorcy.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse
Babciowe jeszcze w tym roku. Ministerstwo zapewnia, że ma środki
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Finanse
Wschodzące gwiazdy audytu według "Rzeczpospolitej"
Finanse
Szanse i wyzwania na horyzoncie
Finanse
Badania w czasach niepewności
Finanse
Audyt ma wiele twarzy