fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

MF: Złoty polski bezpośrednio wymienialny na chińskiego juana

Bloomberg
Chiński bank centralny zamierza jeszcze w grudniu wprowadzić wymienialność siedmiu walut na juana na rynku międzybankowym; dotyczyć to będzie m.in. polskiego złotego - poinformowało w poniedziałek w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Do walut wymienialnych na juana, obok złotego, należeć będą: węgierski forint, meksykańskie peso, turecka lira oraz korony: norweska, szwedzka i duńska.

"Dopuszczenie złotego do rozliczeń na kolejnym, ważnym rynku za granicą, to dobra wiadomość z punktu widzenia wzajemnych rozliczeń. Dla polskich inwestorów i przedsiębiorców, którzy prowadzą wymianę handlową z Chinami, bezpośrednia wymienialność juana będzie dużym ułatwieniem, ponieważ obniży ponoszone przez nich koszty transakcyjne" - czytamy w komunikacie MF.

Resort dodaje, że inicjatywa chińskiego banku centralnego wpisuje się w proces umiędzynarodowienia juana, a bezpośrednia wymienialność walut europejskich "może też stanowić ważny element wzmacniania więzi handlowych Chin z naszym regionem w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku".

Bezpośrednia wymienialność juana na złotego na rynku międzybankowym Państwa Środka może też zwiększyć zainteresowanie chińskich inwestorów obligacjami skarbowymi nominowanymi w złotych - dodaje resort.

Ministerstwo Finansów przypomina też, że jest aktywne na chińskim rynku kapitałowym, a w sierpniu 2016 r. przeprowadziło na chińskim wewnętrznym rynku międzybankowym emisję obligacji w juanach, "która spotkała się z ogromnym zainteresowaniem chińskich inwestorów".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA