fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

"Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego w Cannes!

materiały prasowe/ Łukasz Bąk.
Wielki sukces Pawła Pawlikowskiego i polskiego kina. „Zimna wojna” - zrealizowana przez twórcę „Idy” będzie w tym roku walczyła o Złotą Palmę canneńską. To pierwszy od 37 lat – od czasu „Człowieka z żelaza” – wyłącznie polski film, który dostał się do konkursu głównego tego prestiżowego festiwalu. W 1994 roku o Palmę walczył „Czerwony” Krzysztofa Kieślowskiego. W 2002 roku Złotą Palmę dostał polsko-francuski „Pianista” Romana Polańskiego.

„Zimna wojna” to – jak zapowiadał Paweł Pawlikowski – opowieść o trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią ze sobą być i jednocześnie nie mogą być bez siebie. Ale sama historia miłosna to byłoby za mało dla tego reżysera. Akcja filmu toczy się w Polsce lat 50. i 60. XX wieku. Historia odciska się na losach ludzi. W ich rolach głównych wystąpili Tomasz Kot i Joanna Kulig, partnerują im m.in. Agata Kulesza i Borys Szyc.
Tegoroczny festiwal otworzy film Asghara Farhadiego „Wszyscy wiedzą” z Penelopą Cruz i Javierem Bardem.

Kto jeszcze będzie walczył o Złotą Palmę? W konkursie, jak zawsze, są nowe filmy wielkich sław, m.in. Jeana-Luca Godarda (“The Picture Book”), Jia Zhang-Ke (“Ash Is Purest White”), Spike’a Lee (“BlacKkKlasman”),  Matteo Garrone („Dogman”),  Stéphane’a Brizé („At War”), Kore-Edy Hirokazu („Shoplifters”).

W programie są również filmy dwóch artystów, którzy w swoich krajach są represjonowani: „Three Faces” Jafara Panahiego i „Summer” Kiriła Sieriebriennikowa.

Jak zwykle w Cannes niewiele filmów konkursowych sygnowanych jest przez kobiety-reżyserki. Nowe obrazy zaprezentują tu Nadine Labaki („Capernaum”), Alice Rohrwacher („Lazzaro Felice”) oraz Eva Husson („Girls of the Sun”).

Festiwal odbędzie się w tym roku w dniach 8-19 maja.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA