fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Czeka nas niewyobrażalny krach

Flickr
Pieniądze robione z niczego, czyli opowieść o tym, jak straciły one na wartości.

Twórcy dokumentu przywołują okoliczności konferencji finansowej ONZ z 1944 roku, kiedy – jak twierdzą – wszystko się zaczęło. Sprzymierzone strony spotkały się wtedy w Bretton Woods, by utworzyć system finansowy stabilizujący świat po zakończeniu wojny. Światową walutą rezerwową wybrano dolara.

– Jego celem było zastąpienie środka wymiany pomiędzy krajami dolarem amerykański. Wybrano go, ponieważ w tamtych czasach był tak solidny, jak złoto – wyjaśnia James Turk, dyr. Fundacji GoldMoney.

Kurs dolara miał odnosić się do złota w relacji 35 dolarów za uncję. W tym systemie wszystkie waluty miały pokrycie w złocie.

Szybko zaczęły się jednak deficyty, a wymienialność złota została „czasowo” zawieszona.
– Siła waluty każdego kraju opiera się na jego gospodarce, a gospodarka amerykańska jest najsilniejsza na świecie – twierdził 15 sierpnia 1971 prezydent Nixon rezygnując z parytetu złota.

Był to dzień tąpnięcia w światowej gospodarce i finansach – zachwiał się stabilny system finansowy. Na rynku było coraz więcej pieniędzy, ale nie miały one pokrycia w złocie. Odtąd wartości waluty opierają się na wierze w ich… wartość.

Autorzy dokumentu wyjaśniają też, na czym polega schemat Ponziego zwany piramidą finansową, czyli nieuczciwy program inwestycyjny obiecujący inwestorom wysokie zyski z małym ryzykiem – a tak się nie da.

Pieniądze na spłatę starych kredytów pochodzą z zaciągania nowych kredytów, więc i globalna gospodarka, aby się utrzymać, jest uzależniona od kolejnych kredytów. Nie pożyczając – każdy przyczynia się do jej upadku…

Jednocześnie spada siła nabywcza pieniądza i standard życia.

Ekonomiści występujący w filmie przyznają, że czeka nas wkrótce niewyobrażalny krach, tylko trudno przewidzieć, co dokładnie go spowoduje.

By uchronić się przed nim radzą nabyć złoto i pozbyć się chciwych polityków.

Premiera interesującego australijskiego dokumentu „Globalna ekonomia – droga donikąd” zrealizowanego w 2012 roku przez Tima Delmastro we środę, 22 marca o 22 w Planete.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA