fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Farmacja

Włochy chcą pozwać Pfizer za zwłokę ze szczepionką

pfizer szczepionka koronawirus
AFP
Włochy rozważają możliwość wystąpienia na drogę sądową przeciw Pfizerowi po ogłoszeniu przez niego mniejszych dostaw szczepionek na COVID-19 — powiedział Domenico Arcuri, specjalny komisarz ds. pandemii.

Amerykański koncern ogłosił w ubiegłym tygodniu o zmniejszeniu dostaw szczepionek o 29 proc. We wtorek stwierdził, że nie będzie w stanie pokryć tego niedoboru w przyszłym tygodniu i że planuje dalsze „lekkie zmniejszenie” dostaw — powiedział Arcuri.

Czytaj także: Pfizer ogranicza dostawy szczepionek dla Europy

„W związku z tym omówiliśmy, jakie działania podjąć dla ochrony włoskich obywateli i ich zdrowia wszelkimi cywilnymi i karnymi procedurami. Jednogłośnie postanowiono, że takie działania zostaną podjęte za kilka dni”— stwierdza komunikat komisarza.

Rzeczniczka Pfizera odmówiła skomentowania włoskiej groźby wejścia na drogę sądową, a także odniesienia się do krytyki opóźnień w dostawach, ograniczyła się do piątkowego komunikatu o mniejszych dostawach. Koncern wyjaśnił w ubiegłym tygodniu, że tymczasowo zmniejszy dostawy w Europie, bo dokonuje zmian produkcyjnych, które zwiększą wydajność. Te zmiany „zapewnią znaczny wzrost dawek pod koniec lutego i w marcu” — podkreślił.

Władze włoskie starają się teraz ocenić, czy Pfizer działał w warunkach wystąpienia siły wyższej — okoliczności będących poza jego kontrolą. Jeśli nie, to może mu grozić oskarżenie o złamanie warunków kontraktu podpisanego z Unią Europejską w imieniu krajów członkowskich — powiedział Reuterowi włoski informator. Jedną z możliwości jest zwrócenie się do władz Unii o złożenie pozwu w sądzie w Brukseli — dodał.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA