fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Farmacja

Adamed dokonał największej polskiej inwestycji w Wietnamie

www.adamed.com.pl
Polska grupa Adamed zakupiła pakiet kontrolny o wartości 50 mln dol. wietnamskiej firmy farmaceutycznej Dat Vi Phu. Jest to największa w historii inwestycja polskiej spółki w Wietnamie.

Uroczyste podpisanie umowy odbyło się we wtorek w Hanoi w obecności prezydentów obydwu państw – Andrzeja Dudy oraz Tran Dai Quang. Na miejscu obecna była także Małgorzata Adamkiewicz, dyrektor generalna grupy Adamed. Transakcja zakłada szeroko zakrojony plan inwestycyjny na azjatyckim rynku, w tym transfer know-how firmy Adamed. Jak podkreśliła Adamkiewicz, Dat Vi Phu jest jedną z najszybciej rozwijających się i najlepiej prosperujących firm w wietnamskiej branży farmaceutycznej.

- Dat Vi Phu wytwarza szerokie spektrum produktów leczniczych zarówno na rynek wietnamski, jak i rynki ościenne. Naszą inwestycję traktujemy jako platformę do dynamicznej dalszej ekspansji Grupy Adamed w obszarze Azji i Pacyfiku – powiedziała dyrektor generalna Adamed, cytowana w komunikacie spółki.

- Jednocześnie jestem przekonana, że ze względu na skalę transakcji i dalszych inwestycji w rozwój spółki, nasze przedsięwzięcie stanowić będzie kamień milowy dla wzmocnienia stosunków gospodarczych między Polską a Wietnamem – dodała.

Nabycie przez Adamed pakietu kontrolnego firmy Dat Vi Phu o wartości 50 mln dol. będzie bowiem największą jak dotąd polską inwestycję bezpośrednią w Wietnamie. Inwestycja ta jest częścią szerszej strategii internacjonalizacji polskiej firmy farmaceutyczno-biotechnologicznej. Adamed jest obecnie producentem ponad 250 produktów nowej generacji, które oferuje w ponad 60 krajach na całym świecie. W ubiegłym roku grupa osiągnęła 15-proc. wzrost wartości przychodów z eksportu i w kolejnych latach zamierza dalej zwiększać udział sprzedaży zagranicznej w przychodach.

Andrzej Duda przybył wraz z żoną, Agatą Kornhauser-Dudą, w poniedziałek do Wietnamu z czterodniową wizytą, której towarzyszy misja gospodarcza organizowana przez Ministerstwo Rozwoju oraz Polską Agencję Inwestycji i Handlu. 

- Pan prezydent mnie zapewnił o otwartości władz wietnamskich i wietnamskiego rynku na polskie towary i polskie inwestycje – powiedział Duda, cytowany przez PAP, podczas spotkania z polskimi i wietnamskimi mediami. 

- Potwierdzamy naszą gotowość do stwarzania korzystnych warunków dla polskich przedsiębiorstw, do prowadzenia biznesu i inwestowania w Wietnamie w dziedzinach, w których Polska posiada przewagę konkurencyjną, takich jak górnictwo, przetwórstwo spożywcze, farmaceutyka, ochrona środowiska - podkreślił natomiast prezydent Wietnamu, Tran Dai Quang.  

Obaj prezydenci byli również obecni przy podpisaniu szeregu innych umów i porozumień międzyrządowych. Jedną z nich była ramowa umowa o współpracy finansowej pomiędzy rządami dwóch krajów, zgodnie z którą Polska zgodziła się udzielić Wietnamowi 250 mln euro pożyczki. Środki mają zostać przeznaczona na zakup produktów wybranych przez stronę wietnamską u polskich producentów.

Podpisano również umowę między Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP a wietnamskim Ministerstwem Oświaty i Szkolenia Zawodowego, dotyczącą współpracy w zakresie szkolnictwa wyższego. Ponadto zawarto memorandum o porozumieniu między resortami rolnictwa i środowiska Polski i Wietnamu, jak i między polskimi ministerstwami rozwoju i finansów a wietnamskim resortem przemysłu i handlu. Podpisano także memorandum o współpracy między Polską Agencją Prasową a Wietnamską Agencją Informacyjną.


Pierwszego dnia wizyty para prezydencka uczestniczyła także w spotkaniu z wietnamskimi absolwentami polskich uczelni oraz z przedstawicielami Towarzystwa Przyjaźni Wietnamsko-Polskiej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA