Nie czekając na ostateczny kształt strategii energetycznej państwa, Polska Grupa Energetyczna zaprezentowała program rozwoju na najbliższe dziesięciolecia. Plan na 2050 r. zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej i produkcję 100 proc. energii z odnawialnych źródeł. Kluczem dla powodzenia tego planu jest wydzielenie z koncernu elektrowni węglowych i przeniesienie ich do osobnej państwowej spółki. – Już przygotowujemy nasze aktywa do tego procesu. Aby się rozwijać, musimy się podzielić. Wykonanie tego do końca 2021 r. byłoby dla nas najbardziej optymalnym rozwiązaniem – twierdzi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE. Szczegóły operacji mogą być znane jeszcze w tym roku.
Obecny portfel wytwórczy PGE jest w ponad 80 proc. oparty na węglu kamiennym i brunatnym. PGE zakłada, że dzięki wykluczeniu z grupy elektrowni węglowych uda jej się przemodelować grupę i pozyskać środki na inwestycje w nowe moce wytwórcze – gazowe i OZE. Tylko do 2030 r. PGE zamier...
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.