fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Fundacja Startup Poland zebrała sugestie dla Ministerstwa Rozwoju

Zakończyły się dwutygodniowe konsultacje Ministerstwa Rozwoju (MR) ze startupami. Online prowadziła je Fundacja Startup Poland.

W głosowaniu wzięło ponad 0,5 tys. internautów. Zdecydowali oni, że nowy rodzaj spółki, której powstanie w Kodeksie Spółek Handlowych zapowiedziało MR, zyska nazwę „prosta spółka akcyjna". Według ankietowanych wielkość kapitału założycielskiego powinna wynosić 1 zł, a internetowa rejestracja spółki powinna być możliwa również po angielsku. Startupy postulowały również wprowadzenie ulg podatkowych dla młodych firm przez pierwsze dwa lata działalności oraz dofinansowanie tworzenia nowych miejsc pracy. Zwrócono uwagę, że w przypadku startupów pierwsze przychody to zazwyczaj mikro transakcje, które pozwalają na weryfikowanie modelu biznesowego. Biorący udział w konsultacjach proponują więc zwolnienie z podatku i prowadzenie księgowości od określonej kwoty przychodów (np. 1 mln euro rocznie).

Startupy liczą również na rozwiązania, które doprowadzą do tego, że możliwa będzie procedura rejestracji spółki online w ciągu 5 minut. Oczekują także np. ulg podatkowych dla inwestorów, zwolnień z podatku PIT, a także dofinansowania dla tworzących miejsca pracy, dwuletniej ulgi od składek ZUS za pracowników oraz zwrotu wydatków poniesionych za zgłoszenia patentowe i dofinansowania kosztów uruchomienia i promocji eksportu. Dodatkowo w trakcie konsultacji startupy wskazały na potrzebę wprowadzenia: osobnej formy zatrudnienia dla pracowników spółek w pierwszej fazie (np. do obrotu 100 tys. zł lub do 10 pracowników), kwota wolna od podatku dla firmy do 50 tys. zł dochodu i podatku CIT 15 proc. (od nadwyżki).

W ramach prac nad Planem na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, Ministerstwo Rozwoju pracuje nad projektem stworzenia ułatwień prawnych dla poprawy funkcjonowania innowacyjnych przedsięwzięć, w tym zwłaszcza startupów. Istotnym elementem tego projektu – realizowanego we współpracy z Fundacją Startup Poland – było zdiagnozowanie najważniejszych problemów i potrzeb związanych z tego rodzaju przedsięwzięciami. Dzięki konsultacjom przedsiębiorcy mogli, na bazie swoich doświadczeń, opisać propozycje dotyczące ułatwień formalno-prawnych oraz biznesowych aspektów funkcjonowania startupów.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA