fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Greta Thunberg po 21 dniach dopłynęła do Europy

AFP
Po 21 dniach na oceanie szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg dopłynęła do wybrzeży Portugalii. Po 14.00 polskiego czasu wysiadła na ląd w Lizbonie.

„Ahoj ziemia” napisała na Twitterze 16-letnia Szwedka o 7.00 rano polskiego czasu, załączając zdjęcie portugalskiego wybrzeża, wykonane z pokładu katamaranu La Vagabonde.

Kilka godzin później Thunberg dodała, że jej łódź kieruje się w stronę Lizbony. Szwedka, która odmawia podróży samolotem z powodu zanieczyszczenia powietrza powodowanego takimi podróżami, spieszyła się z Ameryki Północnej na szczyt klimatyczny COP25 w Madrycie. Spotkanie miało się pierwotnie odbyć w Chile, ale w ostatniej chwili je przeniesiono.

Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa powiedział, że to „wielka przyjemność” gościć Thunberg w Lizbonie. Jeszcze we wtorek Greta ma spotkać się z portugalskimi aktywistami klimatycznymi. W planach jest też odpoczynek przed podróżą do Madrytu.

Kwadrans przed godz. 14.00 katamaran z Thunberg przybił do nabrzeża w Lizbonie. Szwedkę osobiście witał na nabrzeżu burmistrz miasta Fernando Medina oraz jej fani. Po drodze łódź minęła m.in. jednostkę wynajętą przez radykalną grupę ekologiczną Extinction Rebellion. Na ląd aktywistka zeszła, dzierżąc w rękach swoją słynną tablicę z informacja o szkolnym strajku, z którą w zeszłym roku zaczęła swoja akcję protestacyjną przed budynkiem szwedzkiego parlamentu. Jeszcze wieczorem, o 21.25, Thunberg ma pociąg do Madrytu, gdzie dojedzie jutro o 8.40.

16-letniej Thunberg towarzyszyli w podróży jej ojciec Svante, australijscy właściciele katamaranu - 26-letnia Elayna Carausu i jej 35-letni partner Riley Whitelum oraz ich 11-miesięczne dziecko Lenny. Łodzią kierował zawodowy nawigator, 26-letni Nikki Henderson z Wielkiej Brytanii.

Thunberg nie ujawnia szczegółów dotyczących jej planów na szczyt w Madrycie, który potrwa do piątku 13 grudnia. Miejscowi aktywiści traktują jednak jako pewnik to, że weźmie udział w copiątkowym strajku klimatycznym.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA