Reklama
Rozwiń

Raport: Naszej cywilizacji zostało 31 lat

Jeśli państwa nie podejmą radykalnych działań, w 2050 roku 55 proc. ludzkości przez 20 dni w roku będzie żyć poza warunkami przeżywalności - wyliczyli naukowcy z Breakthrough National Centre for Climate Restoration w Melbourne.

Publikacja: 08.06.2019 19:35

Australia. Padłe z powodu suszy kangury w Nowej Południowej Walii.

Australia. Padłe z powodu suszy kangury w Nowej Południowej Walii.

Foto: Stock Adobe

amk

Australijscy naukowcy uważają, że analizy modeli klimatycznych przedstawione w 2018 roku podczas szczytu klimatycznego ONZ w Polsce są niedoszacowane.

Według przedstawionych wówczas wyliczeń możliwy wzrost temperatury o 2 stopnie Celsjusza zagrożą życiu setek milionów ludzi i wyginięciem miliona gatunków zwierząt.

Australijczycy szacują natomiast, że jeśli ludzkość nie podejmie radykalnych działań związanych z ograniczaniem wydobycia paliw kopalnych i nie będzie działać przeciwko ociepleniu klimatu - ludzkość ma przed sobą znacznie mniej czasu, niż dotąd przewidywano.

Według ich wyliczeń, do 2050 roku temperatura podniesie się nie o 2, ale o 3 stopnie Celsjusza, co spowoduje, że 35 procent powierzchni Ziemi i 55 proc. żyjącej wówczas ludzkości będzie funkcjonować poza granicami przeżywalności.

Wzrost o 3 stopnie C spowoduje też szybsze niż dotąd wyliczano topnienie powłok lodowych Ziemi, tragiczne susze, a w ich konsekwencji - pożary trudne, jeśli nie niemożliwe do opanowania. To z kolei będzie skutkowało masowymi migracjami ludności poszukującej lepszych warunków życia, forsowaniem granic, konfliktami międzynarodowymi i błyskawicznie rosnącymi różnicami społecznymi.

Reklama
Reklama

Australijczycy nie wykluczają też, że ta sytuacja doprowadzi do wojny nuklearnej i "końca cywilizacji, jaką znamy".

Jedyną metodą, która pozwoli ludzkości przetrwać, jest "przestawienie gospodarki świata na zerową emisyjność węglowych zanieczyszczeń. Można to osiągnąć zupełnie rezygnując z węgla lub równoważąc jego emisje za pomocą technologii oczyszczających" - czytamy na stronie "National Geographic".

Raport australijskich naukowców

Nauka
Zaskakujący zwrot ewolucji. Ten gatunek odnowił cechy sprzed milionów lat
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców. Zmienia nasz obraz neandertalczyków
Nauka
Magma rozrywa kontynent afrykański? Przełomowe badania naukowców
Nauka
Alkohol, nikotyna, narkotyki wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Między wolnością a reglamentacją
Nauka
Naukowcy testują nowy sposób walki z superbakteriami. Skład tabletek może zaskoczyć
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama