fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Australia zabija miliony dzikich kotów

Stock Adobe
W Australii rozpoczęło się wielkie wybijanie dzikich kotów - do 2020 roku ma ich zginąć ponad 2 miliony. W tym celu samoloty rozrzucają zatrute kiełbasy. Zwierzę ginie 15 minut po ich zjedzeniu.

Proceder wybijania dzikich kotów rozpoczął się w 2015 roku. Powodem, według australijskich władz, jest zagrożenie, jakie stanowią dzikie koty dla miejscowej fauny.

Drapieżniki te mają zabijać ok. 377 mln ptaków i 649 mln gadów rocznie.

Odstrzał kotów, jaki rozpoczęto w 2015 roku, nie przyniósł jednak spodziewanych rezultatów. Do 2016 roku zabito "jedynie" 600 tys. zwierząt.

Dlatego władze zdecydowały, że koty zostaną wytrute.

W tym celu opracowana została receptura specjalnych kiełbas, przygotowanych z mięsa kangurów, tłuszczu z kurczaków, ziół, przypraw i trucizny, ukrywającej się pod nazwą "1080". Jest to fluorooctan sodu - silny środek gryzoniobójczy. Po ich zjedzeniu zwierze gonie w 15 minut.

Autor receptury śmiercionośnych kiełbas, dr Dave Algar, stwierdził, że aby sprawdzić, czy kiełbasy będą odpowiadały dzikim kotom, wypróbował je na swoich własnych, domowych. Ale przed dodaniem trucizny.

Choć kiełbasy okazują się skuteczne w eliminacji dzikich kotów, aby wybić ich więcej, rolnicy zakładają specjalne pułapki i odstrzeliwują te zwierzęta.

Źródło: nypost.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA