Edukacja muzyczna dzieci, które uczęszczają do ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia, potrwa o dwa lata dłużej. Będzie się w niej spędzać bowiem osiem, a nie jak obecnie sześć lat. Będą się kończyły egzaminem ósmoklasisty oraz egzaminem końcowym (muzycznym). Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia ministra kultury i dziedzictwa narodowego w sprawie typów szkół artystycznych. Obecnie prowadzone są 44 publiczne szkoły muzyczne I stopnia i pięć szkół niepublicznych.

Podczas prac nad reformą oświaty rozważany był też system składający się z sześcioklasowej szkoły I stopnia i sześcioklasowej II stopnia. Podczas pierwszych dwóch lat nauki w szkole II stopnia realizowany byłby program klasy siódmej i ósmej edukacji ogólnej. Tak było przed wprowadzeniem gimnazjów. Dłuższa będzie także edukacja w liceach plastycznych. Zamiast czterech lat będą trwały pięć.

W przyszłym roku szkolnym rozpocznie się proces wygaszania ogólnokształcących szkół sztuk pięknych. To sześcioletnie szkoły artystyczne, dające wykształcenie w zawodzie plastyk. Uczeń uczęszczał do niej zamiast do gimnazjum i liceum. 1 września 2022 r. zostaną ostatecznie zniesione. Obecnie takich szkół jest 29. 

etap legislacyjny: konsultacje publiczne