fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Filipiny: 287 łodzi chińskiej milicji na naszych wodach

Filipińska straż przybrzeżna
PAP/EPA
Filipiny poinformowały w środę, że 287 łodzi chińskiej milicji morskiej wpłynęło na wody wyłącznej strefy ekonomicznej (EEZ) Filipin - informuje Reuters.

To kolejny incydent świadczący o rosnącym napięciu w relacjach między Filipinami a Chinami po okresie zbliżenia między tymi krajami.

"Ten incydent wraz z ciągłym pojawianiem się obcych jednostek w pobliżu należących do Filipin wysp zostało zgłoszone odpowiednim agencjom w celu podjęcia możliwych działań dyplomatycznych" - głosi komunikat wydany przez grupę zadaniową ds. sytuacji na Morzu Południowochińskim, na wodach którego krzyżują się roszczenia Chin i kilku innych państw Azji południowo-wschodniej.

MSZ Filipin kilkukrotnie skarżyło się na obecność chińskich jednostek na wodach wyłacznej strefy ekonomicznej Filipin co było traktowane jako próby "zastraszania".

Filipiny w ostatnim czasie zwiększyły obecność swoich jednostek na wodach Morza Południowochińskiego, na które zaczęły wypływać "patrole suwerenności", jako wyraz sprzeciwu wobec rosnącej obecności Chin w tym rejonie.

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte wywołał poruszenie swoją deklaracją z ubiegłego tygodnia, że wyrok Stałego Trybunału Arbitrażowego z 2016 roku na korzyść Filipin w sporze z Chinami ws. roszczeń na Morzu Południowochińskim jest "tylko kawałkiem papieru", który można wyrzucić do kosza.

Trybunał orzekł, że chińskie roszczenia do niemal całego Morza Południowochińskiego są bezpodstawne.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA