fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Wenezuela-USA: Maduro "wysyła sygnały" administracji Bidena

Joe Biden
AFP
Prezydent Wenezueli, Nicolas Maduro, "wysyła sygnały" administracji Joe Bidena, ale Waszyngton nie złagodzi sankcji bez podjęcia przez prezydenta Wenezueli kroków w stronę wolnych wyborów - podkreśla przedstawiciel Białego Domu w rozmowie z agencją Reutera.

Źródło Reutera w Białym Domu przecina spekulacje dotyczące tego, że Biden mógłby złagodzić sankcje nałożone przez USA na Wenezuelę w reakcji na wydanie przez Maduro zgody na działanie na terenie kraju Światowego Programu Żywnościowego - agencji humanitarnej działającej pod egidą ONZ, której celem jest zwalczanie głodu. Maduro zgodził się też na wypuszczenie z aresztów i przeniesienia do aresztu domowego sześciorga byłych przedstawicieli kadry zarządzającej firmy naftowej Citgo.

Administracja Bidena nadal dokonuje przeglądu sankcji nałożonych na Wenezuelę przez prezydenta Donalda Trumpa.

Doradcy Bidena podkreślają, że obecny prezydent nie będzie się spieszył z łagodzeniem presji na Maduro, którego przedstawiciele Białego Domu nazywają dyktatorem.

- W odpowiedzi na konkretne działania zareagujemy - twierdzi rozmówca agencji Reutera.

- Ale jeśli stanie się inaczej, będziemy nadal pracować z międzynarodowymi partnerami, aby zwiększyć presję w celu doprowadzenia do wolnych i sprawiedliwych wyborów (w Wenezueli) - dodaje.

Administracja Bidena podtrzymała uznanie jakiego administracja Trumpa udzieliła liderowi opozycji, Juanowi Guaido, który na początku 2019 roku ogłosił się tymczasową głową państwa. Guaido za prezydenta Wenezueli uważa kilkadziesiąt państw świata.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA