fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Reuters: Polska, Litwa i Rumunia proponują pomoc dla Białorusi

AFP
Prezydenci Polski, Litwy i Rumunii poproszą przywódców UE na nadchodzącym szczycie, by zaoferować Białorusi pakiet pomocowy w przypadku, gdyby władze kraju zdecydowały się na rozpisanie demokratycznych wyborów - informuje Reuters. To potwierdzenie informacji "Rzeczpospolitej" z ubiegłego tygodnia.

O ofercie przygotowanej dla Białorusi w "Rzeczpospolitej" pisali Rusłan Szoszyn i Jędrzej Bielecki.

Pakiet zaoferowany Białorusi miałby obejmować uprzywilejowane relacje handlowe z Unią, zniesienie obowiązku wizowego i wsparcie w negocjacjach zmierzających do wstąpienia Białorusi do WTO - wynika z oświadczenia prezydentów Polski, Litwy i Rumunii, z którym zapoznał się Reuters.

Elementami wsparcia dla Białorusi miałoby być też wsparcie finansowe dla reform na Białorusi i pomoc w dywersyfikacji sektora energetycznego oraz transformacji w kierunku liberalnej gospodarki.

Wsparcie zostałoby Białorusi przyznane tylko w przypadku rozpisania na Białorusi "nowych, demokratycznych wyborów" z udziałem obserwatorów międzynarodowych.

"Jeśli obywatele Białorusi zdecydują się przeprowadzić polityczne i gospodarcze reformy w kraju, zmierzające do ustanowienia niezależnych instytucji broniących praw człowieka i wolności słowa - pomożemy im naszą wiedzą i doświadczeniem" - oświadczył prezydent Litwy, Gitanas Nauseda.

W czasie wizyty w Wilnie premier Mateusz Morawiecki proponował pakiet pomocy finansowej dla Białorusi w wysokości co najmniej miliarda euro - przypomina Reuters.

Na Białorusi trwają od 9 sierpnia protesty przeciwko Aleksandrowi Łukaszence. To efekt wyborów prezydenckich, które - jak przekonują przeciwnicy Łukaszenki - zostały sfałszowane przez prezydenta kraju.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA