fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Białoruś oskarża Litwę o łamanie prawa międzynarodowego

AFP
Białoruś oskarżyła Litwę o naruszenie norm prawa międzynarodowego w związku z uznaniem opozycjonistki, Swiatłany Cichanouskiej, przywódczynią białoruskiego państwa 10 września - informuje Reuters. O tym, że było to naruszenie prawa międzynarodowego zdecydowała izba wyższa białoruskiego parlamentu.

Cichanouska, rywalka prezydenta Aleksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich z 9 sierpnia, tuż po wyborach opuściła Białoruś - pod presją białoruskich władz - i obecnie przebywa na Litwie.

Według oficjalnych wyników wyborów Cichanouska uzyskała w wyborach nieco ponad 10 proc. głosów. Jednak, zdaniem uczestników protestów trwających na Białorusi od 9 sierpnia, to Cichanouska jest prawdziwą zwyciężczynią wyborów, które miały zostać sfałszowane przez Łukaszenkę i jego administrację.

Cichanouska wyraziła gotowość do zostania tymczasowym prezydentem kraju, do czasu rozpisania nowych, uczciwych i demokratycznych wyborów. Nie ogłosiła się jednak formalnie prezydentem Białorusi.

Teraz izba wyższa białoruskiego parlamentu uznała, że Litwa "przekroczyła granice zdrowego rozsądku" i oskarżyła Wilno o mieszanie się w sprawy wewnętrzne Białorusi.

Stanowisko izby wyższej parlamentu Białorusi pojawiło się dzień po spotkaniu prezydenta Aleksandra Łukaszenki z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Soczi. W czasie spotkania Łukaszenko uzyskał 1,5 mld dolarów pożyczki z Moskwy.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA