fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Szef MSZ Chin: Czeski polityk zapłaci za wizytę na Tajwanie

AFP
Szef MSZ Chin, Wang Yi, stwierdził, że przewodniczący czeskiego Senatu, Milos Vystrcil "zapłaci wysoką cenę" za naruszenie zasady Jednych Chin przez złożenie oficjalnej wizyty na Tajwanie - czytamy w oświadczeniu wydanym przez chiński MSZ.

Vystrcil przybył do Tajpej w niedzielę. Jak mówił jego wizyta ma służyć rozwojowi powiązań handlowych z Tajwanem. Dodał, że Czechy nie mogą uginać się wobec obiekcji Chin co do oficjalnych wizyt polityków innych państw na wyspie. 

- Sprawimy, że zapłaci wysoką cenę za swoje krótkowzroczne zachowanie i polityczny oportunizm - powiedział Wang w czasie wizyty w Niemczech.

Wang dodał, że naruszanie zasady Jednych Chin jest równoznaczne z "czynieniem sobie wrogów z 1,4 mld Chińczyków" a chiński rząd i chiński naród nie będą tolerować takiej "otwartej prowokacji" ze strony przewodniczącego Senatu Czech i "antychińskich sił", które za nim stoją.

Zasada Jednych Chin nawiązuje do faktu, że Pekin uważa Tajwan za zbuntowaną prowincję i - de facto - część terytorium Chin. W związku z tym wszystkie państwa, które utrzymują relacje dyplomatyczne z Chinami, muszą zerwać relacje dyplomatyczne z Tajwanem.

W ostatnich latach Pekin prowadził ofensywę dyplomatyczną, która doprowadziła do wycofania uznania Tajwanu przez kilka państw.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA