fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Chiński resort obrony do armii USA: Przestańcie prężyć muskuły

AFP
W czasie rozmów prowadzonych na temat bezpieczeństwa w Bangkoku minister obrony Chin, Wei Fenghe, zaapelował do armii USA, aby ta "przestała prężyć muskuły" w rejonie Morza Południowochińskiego i unikała zwiększania niepewności ws. Tajwanu - informuje Reuters.

Chiński minister obrony Wei Fenghe miał wezwać sekretarza obrony USA Marka Espera, by ten "nie prowokował i nie eskalował napięć w rejonie Morza Południowochińskiego" - poinformował rzecznik ministra Fenghe, Wu Qian.

USA wielokrotnie oskarżały Chiny o militaryzację Morza Południowochińskiego.

Esper w niedzielę oświadczył, że Pekin "coraz częściej ucieka się do przymusu i zastraszania, aby realizować swoje cele strategiczne" w tym regionie.

Położone na Morzu Południowochińskim Wyspy Spratly i Wyspy Paracelskie są przedmiotem sporu terytorialnego między Chinami, a kilkoma innymi państwami Azji Południowo-Wschodniej. Marynarka Wojenna USA regularnie pojawia się w pobliżu spornych wysp demonstrując gotowość obrony prawa do swobodnej żeglugi po wodach, które USA uważają za międzynarodowe, podczas gdy Chiny uznają je za swoje wody terytorialne.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA