fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Rosja do Kurdów: USA was zdradziły. Wycofajcie się

AFP
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył w środę, że USA zdradziły i porzuciły syryjskich Kurdów - informuje Reuters.

Pieskow poradził też Kurdom, aby wycofali się spod syryjsko-tureckiej granicy, tak jak przewiduje to porozumienie między Moskwą a Ankarą, które we wtorek podpisali prezydenci Rosji i Turcji - Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan, albo zostaną zmasakrowani przez turecką armię. 

Pieskow stwierdził też, że wygląda na to, iż Amerykanie zachęcali Kurdów, by ci utrzymywali pozycje przy granicy Syrii z Turcją i walczyli z turecką armią.

Wtorkowe, sześciogodzinne spotkanie Putina z Erdoganem dotyczyło operacji "Źródło pokoju" prowadzonej przez Turcję w Syrii od kilkunastu dni. Działania Turcji wymierzone są w bojowników kurdyjskich Powszechnych Jednostek Ochrony (YPG), których Turcja uważa za terrorystów. YPG były sojusznikiem USA w walce z dżihadystami z Daesh.

W wyniku porozumienia zawartego przez Putina z Erdoganem od 23 października na granicy Syrii z Turcją pojawi się rosyjska żandarmeria wojskowa i syryjska straż graniczna, które będą monitorować czy kurdyjscy bojownicy wycofali się z tworzonej przez Turcję, 30-kilometrowej, strefy bezpieczeństwa. W strefie bezpieczeństwa mają też pojawić się rosyjsko-tureckie patrole.

Turcja rozpoczęła ofensywę w Syrii, po tym jak prezydent USA Donald Trump ogłosił, że wycofa amerykańskich żołnierzy z terenów, na których Ankara zamierzała prowadzić ofensywę. Na początku tygodnia ok. 1000 żołnierzy USA opuściło Syrię przekraczając granicę z irackim Kurdystanem.

W ubiegły czwartek wiceprezydent USA Mike Pence odwiedził Turcję i spotkał się z Erdoganem. Po spotkaniu ogłoszono pięciodniowe zawieszenie broni w północnej Syrii, w czasie którego Kurdowie z YPG mieli opuścić tworzoną przez Turcję strefę bezpieczeństwa.

Turcja planuje przenieść na pogranicze syryjsko-tureckie od 1 do 2 mln uchodźców z Syrii przebywających obecnie w Turcji.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA