fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Tusk odpowiada Putinowi: To autorytaryzm jest przestarzały

AFP
W rozmowie z "Financial Times" Władimir Putin stwierdził m.in. że "idee liberalizmu stały się przestarzałe" i są "w konflikcie z tym, czego chcą ludzie na świecie". W odpowiedzi przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk odpowiedział, że "całkowicie nie zgadza się z Putinem".

Jak zauważa AFP Tusk w odpowiedzi użył "niezwykle niedyplomatycznego języka" pisząc, iż "zdecydowanie nie zgadza się z Putinem".

- Muszę stwierdzić, że zdecydowanie nie zgadzam się z głównym argumentem (Putina), że liberalizm jest przestarzały - stwierdził Tusk w rozmowie z dziennikarzami przed szczytem G20.

- Ktokolwiek uważa, że liberalna demokracja jest przestarzała uważa także, że wolność jest przestarzała, że rządy prawa są przestarzałe, że prawa człowieka są przestarzałe - dodał przewodniczący Rady Europejskiej.

Tusk dodał, że są to "podstawowe i żywe" wartości dla Europejczyków.

- To, co uważam za naprawdę przestarzałe to autorytaryzm, kult jednostki, rządy oligarchów, nawet jeśli czasem mogą wydawać się efektywne - podsumował Tusk.

Z kolei w swoim komunikacie przed szczytem G20 Tusk napisał, że "scena międzynarodowa nie może być areną, gdzie silniejszy dyktuje warunki słabszym, gdzie egoizm góruje nad solidarnością i gdzie nacjonalistyczne odczucia dominują nad zdrowym rozsądkiem. Musimy zrozumieć, że jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za nasze własne interesy, ale przede wszystkim za pokojowy, bezpieczny, sprawiedliwy porządek świata".

Źródło: AFP, rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA