fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Ustawa o IPN do zmiany. Poroszenko dziękuje Dudzie

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko
Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podziękował Andrzejowi Dudzie za skierowanie ustawy o IPN do Trybunału Konstytucyjnego. Dziś TK uznał nowe regulacje za niekonstytucyjne.

Z wnioskiem o zbadanie konstytucyjności przepisów wystąpił tuż po ich uchwaleniu (26 stycznia 2018 r. ) prezydenta Andrzej Duda.

Jeden z zaskarżonych przepisów: art. 55a ustawy przewidujący w szczególności ściąganie za granicą za pomówienie narodu polskiego, Polski o współudział w Holokauście, został uchylony w połowie zeszłego roku (w ramach m.in. porozumienia z Izraelem). Nadal obowiązują jednak trzy przepisy odnoszące się do "ukraińskich nacjonalistów" oraz "Małopolski Wschodniej”.

W ocenie prezydenta te określenia są na tyle nieprecyzyjne, że w oparciu o nie trudno jednoznacznie wskazać właściwy krąg adresatów normy prawnej.

Trybunał Konstytucyjny uznał nowe regulacje za niekonstytucyjne, gdyż są nieprecyzyjne.

"Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z Konstytucją wyrazy dot. „ukraińskich nacjonalistów” i „Małopolski Wschodniej”. Dziękuję Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie za inicjatywę postępowania w TK, i Trybunałowi za orzeczenie. Działamy dalej na rzecz partnerstwa" - napisał prezydent Petro Poroszenko.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA