fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Szczyt obu Korei zaplanowany. Kim spotka się z prezydentem Południa 27 kwietnia

Szefowie delegacji, które spotkały się w znajdującej się w strefie zdemilitaryzowanej wiosce - Ri Son Gwon z Północy i Czo Miung Kiun z Południa
AFP
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un 27 kwietnia spotka się z południowokoreańskim prezydentem Moon Jae-Inem w przygranicznej wiosce - oświadczyła w czwartek Północ. Oba kraje uzgodniły warunki niezwykłego spotkania na szycie, które może okazać się znaczącym krokiem w wysiłkach zmierzających do rozwiązania trwającego od dziesięcioleci konfliktu.

Oświadczenie zostało wydane po tym, jak przedstawiciele obu państw spotkali się w wiosce granicznej Panmundżom. Kolejne spotkanie przygotowawcze do szczytu planowane jest na 4 kwietnia. Wówczas omówione mają zostać kwestie związane z protokołem, bezpieczeństwem i mediami.

Przywódcy obu krajów od czasu Wojny Koreańskiej w latach 1950-1953 spotkali się tylko dwukrotnie - w 2000 i 2007 roku.

Czo Miung Kiun, minister ds. ds. zjednoczenia Korei, jeden z uczestników rozmów w Panmundżomie, mówił dziennikarzom z wyprzedzeniem, że punktem wyjścia będzie dyskusja między przywódcami na temat sposobów pozbycia się przez Północ broni nuklearnej. Nie jest jasne, czy urzędnicy przeprowadzili konkretne dyskusje na ten temat, a jeśli tak, to jak daleko posunęły się rozmowy.

Północnokoreańskiej delegacji przewodził Ri Son Gwon, przewodniczący państwowej agencji zajmującej się sprawami międzykoreańskimi.

Rozmowy miały miejsce po zaskakującym spotkaniu Kim Dzong Una z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Do spotkania doszło w tym tygodniu.

Źródło: rp.pl/ ABC News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA