fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dla pracodawcy: jak stworzyć PPK

Dobry kwartał Grupy PZU. Ponad 1000 umów PPK

materiały prasowe
Rekordową sprzedażą i wynikiem netto z działalności ubezpieczeniowej po trzech kwartałach – pochwaliła się w czwartek Grupa PZU. Sam trzeci kwartał też był dobry dla Grupy i jednostki dominującej. Firma podsumowała też swoje wyniki w pierwszym etapie PPK.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników w trzecim kwartale. Myślę, że nasi akcjonariusze również powinni być zadowoleni - mówił w czwartek w czasie prezentacji wyników Grupy PZU prezes spółki Paweł Surówka. – Pobiliśmy najwyższe oczekiwania analityków w sposób organiczny, na naszej działalności podstawowej – dodał.

Przekonywał, że wszystkie segmenty Grupy PZU były skupione na sprzedaży i wynikach, utrzymując przy tym dyscyplinę kosztową.

Grupa jest też zadowolona z wyników po trzech kwartałach tego roku.

- Przejdą do historii PZU jako rekordowe pod względem sprzedaży. Jeszcze nigdy nie mogliśmy się pochwalić sprzedażą, której wartość w takim okresie przekroczyła 17 mld zł – mówił prezes Surówka.

Wynik netto spółki z działalności ubezpieczeniowej po trzech kwartałach na poziomie 1,99 mld zł jest najlepszy od pięciu lat. - Z rentownością na kapitale na poziomie 23,7 proc. spółka osiągnęła jeden z najlepszych kwartalnych wyników w swojej historii. Taki zwrot na kapitale jest niemal dwukrotnie wyższy niż średnia dla europejskich spółek ubezpieczeniowych – pochwaliła się spółka.

W samym trzecim kwartale zysk netto przypisany właścicielom jednostki dominującej Grupy PZU spadł do 879 mln zł ze 1,017 mld zł rok wcześniej. Zysk był przy tym wyższy od oczekiwań analityków. Zysk netto spadł o 14 proc. w ujęciu rocznym i wzrósł o 20 proc. w ujęciu kwartalnym. Po trzech kwartałach 2019 r. zysk netto Grupy PZU wyniósł 2,36 mld zł, gdy rok wcześniej był na poziomie 2,43 mld zł.

Składka przypisana brutto Grupy PZU w trzecim kwartale wyniosła 5,662 mld zł i była nieco wyższa od oczekiwań analityków. Odszkodowania netto sięgnęły 3,991 mld zł i również były nieco wyższe od oczekiwań rynku. Natomiast koszty operacyjne wyniosły 2,488 mld zł i były zgodne z oczekiwaniami rynkowymi.

– Wyniki za trzeci kwartał 2019 r. są dowodem znakomitej kondycji finansowej Grupy PZU i dynamicznego rozwoju w najważniejszych strategicznie obszarach. Osiągamy to, co założyliśmy i to mimo trudnego rynku, presji cenowej czy obciążeń regulacyjnych. Wysokość składki, którą zebraliśmy w ciągu trzech kwartałów tego roku, a która jest najwyższa w naszej historii, dowodzi zaufania ze strony klientów. Z kolei potwierdzeniem efektywności naszego działania jest poziom zwrotu na kapitale, który wyniósł 23,7 proc. – przekonywał prezes Surówka.

- Wynik netto Grupy dla jednostki dominującej po 9 miesiącach 2019 r. wyniósł 2,36 mld zł. - To wynik porównywalny do bardzo dobrego 2018 r. Osiągnęliśmy go pomimo zwiększonych obciążeń regulacyjnych takich jak dodatkowy odpis na BFG, rezerwy wynikające z wyroku TSUE dotyczącego potencjalnych zwrotów prowizji oraz mniej sprzyjających warunków pogodowych, które miały wpływ na wyższe wypłaty odszkodowań - mówił Tomasz Kulik, członek zarządu PZU SA.

Grupa PZU pochwaliła się też pozyskaniem dużej grupy klientów w pierwszym etapie programu pracowniczych planów kapitałowych. - Podpisaliśmy umowy o zarządzanie PPK z ponad 1000 największych pracodawców w Polsce. Firmy, które zdecydowały się na współpracę z PZU, zatrudniają łącznie ponad 500 tysięcy osób – mówił Roman Pałac, prezes PZU Życie. Wśród tych firm są PKN Orlen, Coca-Cola, Grupa Energa, PKP i PKP Intercity, Orbis, Polskie Radio, Poznańskie Zakłady Zielarskie Herbapol, fabryka mebli Kler, Wittchen i Vistula.

Pytany o ewentualny zakup mBanku prezes Surówka powiedział: - Analizujemy. Ogłoszenie sprzedaży tak istotnego banku nie może być przez nas nieanalizowane. To samo dotyczy AXA Polska.

Spółka PZU Zdrowie przejęła ogólnopolską sieć placówek diagnostycznych Tomma.

- Dzięki temu przejęciu pacjenci w całej Polsce będą mieli łatwiejszy dostęp do badań diagnostycznych i profilaktyki – mówił prezes Pałac.

Piotr Skwirowski

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA