fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane osobowe

#RZECZoPRAWIE: Sibiga o jawności rozpraw i ochronie danych osobowych

Grzegorz Sibiga
rp.pl
Czy jawność rozpraw, posiedzeń komisji samorządowych sprzeciwia się ochronie danych osobowych - o to w czwartkowym programie RZECZoPRAWIE Anna Wojda pytała dr Grzegorza Sibigę, adwokata i eksperta PAN.

Jest to element jawności życia publicznego. My tej jawności potrzebujemy. Jest to forma kontroli społecznej bardzo potrzebna społeczeństwu. Z drugiej strony powinniśmy dbać o możliwie jak najdalej idące zachowanie ochrony prywatności, dóbr osób, które uczestniczą w takich czynnościach i których dane są podawane.

Tutaj przepisy nie są jednolite. Prawo prasowe zakazuje ujawniania danych osobowych i wizerunków osób oskarżonych, świadków, pokrzywdzonych na etapie postępowania przygotowawczego i sądowego. Takich regulacji nie zawierają przepisy prawa administracyjnego dot. jawności sesji rady miasta.

 

Bardzo ważny wyrok w tej sprawie wydał Naczelny Sąd Administracyjny, który uznał, że jawność w przypadku sesji rady gminy jest „tu i teraz”, czyli dotyczy samego trwania tego posiedzenia, natomiast nie protokołu z tej sesji czy nagrania audiowizualnego.

Sibiga w #RZECZoPRAWIE

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA