fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Kongres 590: uwolnić polski potencjał gospodarki

W tym roku Kongres 590 odbędzie się 16–17 listopada.
Rzeczpospolita/Piotr Guzik
Druga edycja spotkań w podrzeszowskiej Jasionce zapowiada się równie ciekawie jak pierwsza. Swój udział zapowiedzieli prezydent i wielu członków rządu.

Prezydent Andrzej Duda, wicepremier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Gowin, wicepremier Piotr Gliński – to tylko niektóre osobistości, z którymi będzie można podyskutować podczas zbliżającego się wielkimi krokami Kongresu 590.

Dyskusje o rozwoju

Gośćmi specjalnymi mają być Desmond Lachman z think tanku American Enterprise Institute (jeden z największych amerykańskich autorytetów w dziedzinie światowej gospodarki) oraz profesor Alberto Bagnai z Uniwersytetu Gabriele d'Annunzio (autor bestsellerów poruszających kwestię wpływu euro na włoską gospodarkę). Obaj wezmą m.in. wraz z wicepremierem Mateuszem Morawieckim udział w panelu dyskusyjnym „Czas rekonstrukcji – jak przebudować demokratyczny kapitalizm, aby służył wielu, a nie nielicznym".

Kongres 590, którego nazwa pochodzi od prefiksu na kodzie kreskowym oznaczającym polskiego producenta lub dystrybutora produktu, ma stanowić platformę wymiany doświadczeń pomiędzy światem nauki, biznesu i polityki. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to „Uwolnić polski potencjał!". Dlatego podczas licznych debat i dyskusji omówione mają zostać bariery blokujące rozwój gospodarczy naszego kraju. Obecni na kongresie eksperci postarają się też wypracować rozwiązania, które wyeliminują przepisy uciążliwe dla firm.

Zwłaszcza dla sektora małych i średnich firm, który w tym roku ma być szczególnie szeroko reprezentowany. Problemom MŚP poświęcono m.in. osobny ścieżkę dyskusyjną, doceniając ich rolę w gospodarce. Małe i średnie firmy wytwarzają ok. 50 proc. polskiego PKB, pracuje tu też ok. 70 proc. zatrudnionych Polaków. Ale otoczenie instytucjonalno-prawne dotychczas krępowało ich rozwój. Od lat największe przeszkody, na jakie wskazuje mały biznes, to biurokracja, obciążenia administracyjne, wysokie pozapłacowe koszty pracy. Ministerstwo Rozwoju przygotowało pakiet uproszczeń, głównie w przepisach podatkowych skierowanych właśnie do mniejszych przedsiębiorstw.

Tysiące uczestników

Ciekawym tematem do dyskusji może też być przygotowywany przez resort rozwoju kodeks dobrych praktyk w relacjach między małymi i dużymi podmiotami. A także problem budowania kompetencji MŚP opartych na technologiach cyfrowych.

Mały biznes to oczywiście nie jedyny temat, który zostanie poruszony podczas wydarzenia organizowanego przez Fundację im. Sławomira Skrzypka. Inny blok dotyczyć będzie wyzwań biznesu. Jego uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z takimi zjawiskami, jak „Zagraniczne przejęcia polskich firm – nowa rzeczywistość polskiej gospodarki" czy też „Działalność B+R a dotacje według polskich przedsiębiorców".

Nie zabraknie również dyskusji na temat energetyki i mających istotny wkład w PKB Polski branż: chemicznej, mieszkaniowej, motoryzacyjnej oraz rolno-spożywczej. W programie znajdują się również panele poświęcone otoczeniu gospodarczemu, w którym funkcjonuje polskie przedsiębiorstwo, składającemu się z czynników ekonomicznych, polityczno-prawnych, technicznych, a także z konkurencji, dostawców czy odbiorców. Osobny panel poświęcony został projektom infrastrukturalnym, między innymi takim jak Centralny Port Komunikacyjny czy Trójmorze.

Druga edycja Kongresu 590 odbędzie się 16–17 listopada w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego – G2 Arena w Jasionce koło Rzeszowa. W ubiegłym roku w kongresie wzięło udział ok. 2,5 tys. osób.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA