fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Polska spadła z wyższego konia. GUS zrewidował PKB za 2019 r.

Fotorzepa/ Andrzej Dudek
W 2019 r. polska gospodarka urosła o 4,5 proc., a nie o 4,1 proc., jak pokazywały dotychczasowe dane – podał w poniedziałek GUS.

Urząd statystyczny zrewidował wcześniejszy, kwietniowy szacunek produktu krajowego brutto (PKB), uwzględniając pełniejsze informacje na temat finansów przedsiębiorstw, wyników handlu zagranicznego oraz rachunków sektora instytucji rządowych i samorządowych.

Czytaj także: Trzeba chronić pracowników, a nie konkretne miejsca pracy

Jednocześnie GUS skorygował ścieżkę wzrostu PKB od 1995 r. w ramach tzw. rewizji benchmarkingowej rachunków narodowych. Okresowo dokonywać muszą jej wszystkie kraje członkowskie UE.

Zmiany danych o PKB z okresu 1995-2018 w stosunku do publikowanych wcześniej są jednak niewielkie. Przykładowo, GUS szacuje obecnie, że PKB Polski w latach 2016-2018 rósł odpowiednio o 3,1 proc., 4,8 proc. i 5,4 proc. Wcześniej szacował zaś, że wzrost PKB wynosił 3,1 proc., 4,9 proc. i 5,3 proc.

Poniedziałkowa rewizja danych będzie miała wpływ na wszystkie statystyki, które odnoszone są do PKB, np. deficyt sektora finansów publicznych i poziom długu publicznego. Będzie to jednak wpływ minimalny.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA