fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

OECD obniżyła prognozy wzrostu gospodarczego

Bloomberg
Nasilające się konflikty handlowe spychają tempo globalnego wzrostu gospodarczego do poziomów widzianych ostatnio podczas globalnego kryzysu finansowego, a rządy robią niewiele, by zapobiec długotrwałemu spowolnieniu – twierdzi w najnowszej prognozie OECD.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju z siedzibą w Paryżu obniżyła prawie wszystkie swoje prognozy sprzed zaledwie czterech miesięcy, gdyż protekcjonizm coraz bardziej odbija się na zaufaniu i inwestycjach i zagraża koniunkturze na rynkach finansowych. OECD obniżyła prognozę wzrostu globalnego PKB w tym roku do zaledwie 2,9 proc. z 3,2 proc. przewidywanych w maju. Na przyszły rok do 3 proc. z 3,4 proc.

Prognozę wzrostu dla strefy euro OECD obniżyła do 1,1 proc. z 1,2 proc. na ten rok i do 1 proc. z 1,4 proc. na 2020 r. Dla Wielkiej Brytanii do 1 proc. z 1,2 proc. i 0,9 proc. z 1 proc. na przyszły rok. PKB Stanów Zjednoczonych ma w tym roku wzrosnąć o 2,4 proc., a nie o 2,8 proc., jak prognozowano w maju, a w przyszłym roku o 2 proc. zamiast 2,3 proc. Jedynie Japonii OECD podwyższyła prognozę wzrostu na ten rok do 1 proc. z 0,7 proc., ale na przyszły rok zachowała ją na wcześniej przewidywanym poziomie 0,6 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA