fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Inflacja w Niemczech przekroczyła 2 proc.

Bloomberg
W największej europejskiej gospodarce inflacja wzrosła w maju do 2,2 proc. przekraczając docelowy poziom dla całej strefy euro wyznaczony przez Europejski Bank Centralny.

Stopa bezrobocia spadła do rekordowo niskich 5,2 proc. i po trzech kolejnych spadkach wzrosło zaufanie do gospodarki.

Tak dobre dane z Niemiec wyraźnie kontrastują z informacjami z innych wiodących gospodarek strefy euro. Wskaźniki zaufania spadły w maju zarówno we Francji, jak i we Włoszech i Hiszpanii. Nie bez znaczenia jest zapewne to, że Niemcom w końcu udało się zażegnać kryzys polityczny i maja stabilną koalicję rządową, natomiast mniejszościowy rząd w Hiszpanii jest poważnie zagrożony miedzy innymi w wyniku afery korupcyjnej z udziałem czołowych działaczy partii rządzącej. Jej skarbnik został skazany na 33 lata więzienia. Z kolei we Włoszech populiści wywołali takie zamieszanie polityczne, że znowu pojawiła się groźba rozbicia strefy euro.

W tej sytuacji Rada Zarządzająca EBC na najbliższym posiedzeniu zwołanym na 14 czerwca zapewne nie zdecyduje się na podanie terminu wygaszania programu stymulującego gospodarkę. Spodziewano się, że przystąpi do tego pod koniec roku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA