fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Polska ma wreszcie nadwyżkę eksportu nad importem

Polscy eksporterzy mogą świętować wielki sukces. Ubiegły rok Polska zakończyła dodatnim bilansem handlowym.
Fotorzepa, Piotr Wittman Piotr Wittman
Polscy eksporterzy mogą świętować wielki sukces. Ubiegły rok Polska zakończyła dodatnim bilansem handlowym.

Jak podał w piątek Główny Urząd Statystyczny, nadwyżka eksportu nad importem wyniosła 3,68 miliarda euro. Eksport, który za 2015 rok wyniósł 178,71 miliarda euro zwiększył się w ujęciu rocznym o 7,8 proc. Import natomiast, który rósł wolniej – o 3,9 proc. w porównaniu do roku 2014, sięgnął 175,03 mld euro.

- Polskiej wymianie zagranicznej służy słaby złoty oraz niskie ceny surowców – komentują podane przez GUS wyniki ekonomiści z Banku Zachodniego WBK.

- To sukces szczególnie dlatego, że nadwyżki notujemy z największymi eksportowym gigantami: Niemcami, Holandią czy Francją. Polscy eksporterzy są bardzo konkurencyjni - stwierdza Radosław Jarema z instytucji płatniczej Akcenta rozliczającej i zabezpieczającej transakcje walutowe. W obrotach towarowych z pierwszą 10-tką największych odbiorców polskich towarów, największy wzrost eksportu odnotowano w ubiegłym roku. na rynkach: Hiszpanii (wzrost o 16,4 proc. r/r), Holandii (14,4 proc. r/r) i Wielkiej Brytanii (14,4 proc. r/r). Udział Niemiec w eksporcie, naszego najważniejszego partnera handlowego, minimalnie zwiększył się w porównaniu z 2014 rokiem (o 0,8 p. proc.) i wyniósł 27,1 proc. W imporcie wzrósł o 0,9 p. proc do 22,9 proc. Dodatnie saldo w handlu z Niemcami wyniosło 8,49 mld euro wobec 6,52 mld euro w 2014 roku.

Według danych GUS, udział krajów rozwiniętych w eksporcie ogółem wyniósł w 2015 roku 85,7 proc. (w tym krajów Unii Europejskiej 79,3 proc.), natomiast w imporcie – 66,6 proc. (w tym krajów UE 59,7 proc.).

Wysoką nadwyżkę w wymianie z rynkami unijnymi niweluje ogromna nierównowaga w handlu z krajami rozwijającymi się – ujemne saldo przekracza 27 mld euro. Największy wpływ mają na ten wynik kraje Azji, zwłaszcza Chiny. W przypadku tego ostatniego kraju ujemne saldo obrotów przekracza 20 mld euro.

Maleje tymczasem znaczenie Rosji w polskim eksporcie. Jej udział w całości polskiej sprzedaży towarowej za granicą obniżył się w porównaniu z 2014 rokiem o 1,3 p. proc. i wyniósł 2,9 proc., natomiast w imporcie stanowił 7,4 proc. Ujemne saldo wyniosło 7,76 mld euro. w porównaniu do przeszło 10 mld euro rok wcześniej. Zmalały także obroty handlowe z Ukrainą.

Eksperci zakładają, że eksport będzie się dalej zwiększał.

- Spodziewamy się kontynuacji pozytywnych tendencji w kolejnych miesiącach, chociaż import może nieco wyraźniej przyśpieszać pod wpływem silniejszego popytu krajowego – oceniają analitycy Banku Zachodniego WBK.

Według prognoz Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych KUKE, w roku 2016 polski eksport powinien wzrosnąć do poziomu 186,1 mld euro.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA