fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Stary Kontynent na ścieżce wzrostu

Adobe Stock
Komisja Europejska podwyższyła prognozy dla prawie wszystkich krajów UE, w tym dla Polski. Nastroje w Europie są coraz lepsze.

Faza ożywienia zamienia się w fazę ekspansji – ocenia Bruksela w opublikowanych w środę zimowych prognozach gospodarczych. Szacuje się, że w 2017 r. wzrost w strefie euro i UE wyniósł 2,4 proc., czyli był najwyższy od dziesięciu lat. Europa wróciła zatem do poziomu sprzed kryzysu, zainicjowanego upadkiem Lehman Brothers w 2008 r., kiedy trzy kraje UE – Irlandia, Grecja i Portugalia – znalazły się na krawędzi bankructwa. A cała reszta, z wyjątkiem Polski, weszła w fazę recesji. W odróżnieniu od prognoz wiosennych i jesiennych, te zimowe mają charakter skrócony i obejmują tylko wskaźniki wzrostu produktu krajowego brutto i inflacji, bez ich pogłębionej analizy.

W górę! W górę!

Dla Polski KE szacuje dynamikę PKB na poziomie 4,2 proc. w 2018 i 3,6 proc. w 2019, co oznacza podwyższenie w porównaniu z poprzednią prognozą z jesieni na poziomie odpowiednio 3,8 proc. i 3,4 proc. Polski wzrost gospodarczy będzie nadal, podobnie jak w 2017 r., napędzany pr...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA