Rumunia liderem ożywienia w regionie

PKB Węgier wzrósł w pierwszym kwartale o 1,9 proc. kw./kw., a PKB Rumunii powiększył się w tym czasie aż o 2,8 proc. kw./kw. Analitycy spodziewali się w obu przypadkach niewielkich spadków. Licząc rok do roku, gospodarka węgierska skurczyła się o 2,3 proc., a rumuńska o 0,2 proc.

Aktualizacja: 18.05.2021 13:58 Publikacja: 18.05.2021 13:54

Rumunia liderem ożywienia w regionie

Foto: AdobeStock

Lepsze od prognoz okazały się również dane ze Słowacji. Jej PKB spadł co prawda o 1,8 proc. kw./kw., ale licząc rok do roku wzrósł o 0,3 proc., gdy średnio prognozowano 2 proc. spadku.

- Ożywienie gospodarcze w Rumunii jest najbardziej zaawansowane w regionie a jej PKB jest obecnie o 0,8 proc. powyżej poziomu sprzed pandemii. O ile jeszcze nie opublikowano szczegółowych danych, to wzrost wydaje się być napędzany siłą sektora budowlanego oraz skutkami łagodniejszych niż w innych krajach restrykcji wirusowych. W kontraście do tego, Czechy zostały najmocniej dotknięte wirusem, a ich PKB jest o 5 proc. niżej niż przed pandemią - wskazuje Nicholas Farr, ekonomista z Capital Economics.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Dane gospodarcze
Inflacja w Polsce w czerwcu 2025 r. GUS pokazał główne motory wzrostu cen
Dane gospodarcze
Chiny publikują dane o PKB. Spowolnienie wzrostu ratuje konsumpcja
Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama