fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Rekordowo dobre nastroje konsumentów w Stanach

Nowy Jork
Nowy Jork
AFP
Zaufanie konsumentów do gospodarki USA wzrosło w marcu do poziomu najwyższego od początku pandemii. W najbliższych miesiącach dojdzie do przyspieszenia wzrostu gospodarczego dzięki nowym bodźcom fiskalnym i lepszej sytuacji zdrowotnej.

Ankieta przeprowadzona przez Conference Board, organizację non-profit ponad 1000 firm z 60 krajów, wskazuje również, że konsumenci amerykańscy zupełnie dobrze oceniają sytuację na rynku pracy, bo nastąpiła poprawa po spadku w lutym. Ograniczenia dotyczące mniej istotnych sklepów są stopniowo znoszone, bo coraz więcej obywateli dostało pierwszą dawkę szczepionki.

To wraz z ogromnym nowym pakietem pomocy na sumę 1,9 bln dolarów przyjętym przez Biały Dom skłoniło ekonomistów do przewidywania, że gospodarka USA osiągnie w bieżącym roku najlepszy wynik od niemal 40 lat. Ankieta wykazała, że więcej ludzi chce kupować w najbliższych 6 miesiącach domy, samochody i artykuły gospodarstwa domowego — pisze Reuter.

- Konsumenci dołączyli w końcu w pełni do trwającej ekspansji. Pozostaje tylko niewiadomą, jak szybko otworzą się takie działy usług, jak podróże i wypoczynek, stwarzając konsumentom pole do uruchomienia odroczonego popytu — stwierdził Robert Frick, ekonomista korporacyjny w Navy Federal Credit Union w Vienna w Wirginii.

Wskaźnik zaufania konsumentów Conference Board skoczył w marcu o 19,3 pkt do 109,7, do poziomu najwyższego od marca 2020, był największy od kwietnia 2003, ale nadal jest mniejszy od rekordu 132,6 pkt w lutym 2020. Ekonomiści ankietowani przez Reutera przewidywali jego wzrost do 96,9 pkt. Ocena obecnej sytuacji w firmie i na rynku pracy poprawiła się do 110 pkt z 89,6 w lutym, zaś wskaźnik oczekiwań, dotyczących dochodów, warunków w firmie i na rynku zatrudnienia w najbliższej przyszłości, wzrósł do 109,6 pkt z 90,9 w lutym. Odsetek konsumentów spodziewających się wzrostu dochodów w ciągu pół roku zwiększył się do 15,5 proc. z 14,8 proc. w poprzednim miesiącu, ale część liczących się z ich spadkiem też wzrosła do 13,3 z 12,9 proc.

Więcej ankietowanych zamierza kupować domy, pojazdy mechaniczne i duże artykuły gospodarstwa domowego. Wzrost zainteresowania kupowaniem domów wskazuje, że popyt na nie może być duży i będzie wpływać na wzrost ich cen, bo podaż jest ograniczona. Największy popyt na rynku nieruchomości dotyczy domów o dużej powierzchni, w których można urządzić cześć biurową i do szkolnej nauki dzieci, mimo wzrostu cen czynszów w tym roku. Uczestnicy ankiety spodziewają się wzrostu 12-miesięcznej inflacji do 6,7 proc. z 6,5 w lutym.

- Przypływ optymizmu zwiększył chęć robienia dużych zakupów, ale wzrosło też zaniepokojenie inflacją w najbliższym czasie, głównie z powodu wyższych cen w stacjach paliw i może przyhamować w najbliższych miesiącach ochotę na duże wydatki — stwierdziła Lynn Franco, szefowa działu wskaźników gospodarczych w Conference Board.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA