fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Chiński PKB rozczarował

Fotorzepa, Alicja Podskoczy
Wzrost gospodarczy w Chinach wyniósł w trzecim kwartale 6,5 proc. To było jego najsłabsze tempo od pierwszego kwartału 2009 roku.

Tempo wzrostu chińskiego PKB było wolniejsze zarówno od średniej prognoz analityków (6,6 proc.), jak i od tego z drugiego kwartału (6,7 proc.). 

- Chiny nie mogą rozwijać się w tempie 6,6-6,7 proc. w każdym kwartale, gdyż zaczynają przechodzić proces delewarowania, a jednocześnie mają spór handlowy z Amerykanami - stwierdził Kelvin Tay, regionalny dyrektor inwestycyjny w UBS Wealth Management.

- Wyraźnie widać, że chińska gospodarka jest teraz nieco osłabiona. Widzimy też bardzo „niedźwiedzie” nastroje co do perspektyw gospodarczych Chin i perspektyw ich rynków finansowych - powiedział Hao Zhou, ekonomista z Commerzbanku.

Czytaj także: Największy spadek sprzedaży aut w Chinach od 7 lat

Produkcja przemysłowa w Chinach wzrosła we wrześniu o 5,8 proc. (r./r.), gdy średnia prognoz analityków mówiła o zwyżce o 6 proc. Dane o sprzedaży detalicznej okazały się jednak nieco lepsze od prognoz. Wzrosła ona we wrześniu o 9,2 proc. (r./r.), gdy prognozowano zwyżkę o 9 proc.

Pomimo rozczarowujących danych o PKB, chińskie giełdy zamknęły się w piątek na plusie. Indeks Shanghai Composite zyskał prawie 2,4 proc. Można to traktować jako odreagowanie po wielu dniach spadków. Shanghai Composite jest wciąż ponad 20 proc. niżej od tegorocznego szczytu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA