fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Strefa euro: PKB wzrósł słabiej niż oczekiwano

Bloomberg
PKB strefy euro zwiększył się w drugim kwartale o 0,3 proc. kw./kw., gdy średnia prognoz analityków mówiła o wzroście o 0,4 proc. Wzrost liczony rok do roku wyniósł tylko 2,1 proc., gdy oczekiwano 2,2 proc. W pierwszym kwartale wyniósł on 2,5 proc.

- O,3 proc. wzrostu w drugim kwartale to rozczarowania, jeśli weźmiemy pod uwagę nadzieje mówiące, że spowolnienie w pierwszym kwartale odzwierciedlało czynniki tymczasowe. Zobaczymy, że w dalszej części roku wzrost gospodarczy będzie odzyskiwał tempo, ale na razie przedłużające się spowolnienie utrzyma Europejski Bank Centralny w trybie ostrożności – twierdzi Jenniffer McKeown, ekonomistka z firmy badawczej Capital Economics. Jej zdaniem, o ile wzrost w drugim kwartale zwolnił, to jego tempo wciąż pozostaje bliskie potencjału gospodarki strefy euro.

Stopa bezrobocia w strefie euro pozostała w czerwcu na poziomie 8,3 proc. Za to inflacja HICP przyspieszyła z 2 proc. (r./r.) z czerwcu do 2,1 proc. w lipcu, do czego przyczynił się głównie wzrost cen energii. Jest ona wyższa od celu wyznaczonego przez Europejski Bank Centralny.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA