fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Cywilizacja

Mężczyźni są zabawniejsi od kobiet. Badania potwierdzają stereotyp

stock.adobe.com
Przeciętny mężczyzna jest bardziej zabawny od przeciętnej kobiety - ustalili badacze z Walii i Stanów Zjednoczonych.

Przedmiotem analizy naukowców z Uniwersytetu Aberystwyth oraz Uniwersytetu Karoliny Północnej było 28 badań poświęconych poczuciu humoru u ludzi. Łącznie przebadanych zostało ok. 5 tys. osób. Uczestnicy przykładowego testu mieli za zadanie opatrzyć kreskówkę zabawnym podpisem. Teksty były oceniane przez niezależne jury, które nie znało płci autorów.

Na podstawie analizy badacze ustalili, że 63 proc. mężczyzn jest bardziej zabawnych od przeciętnej kobiety.

Celem badania było sprawdzenie, czy prawdziwy jest stereotyp, że mężczyźni mają lepsze poczucie humoru od kobiet. Kierownik badań, dr Gil Greengross, na łamach "Psychology Today" napisał, że taki pogląd podzielają mężczyźni i kobiety. "Co oczywiście nie znaczy, że jest on prawdziwy" - zastrzegł. Greengross dodał, iż wyniki wykazały, że "według naszej najlepszej wiedzy, przeciętnie mężczyźni wydają się mieć większą zdolność do tworzenia humoru niż kobiety".

Proszony o komentarz przez BBC kierownik badań zastrzegł, że w pracy jego zespołu nie chodziło o stwierdzenie, że kobiety nie są zabawne. Stwierdził, że wśród osób zawodowo zajmujących się rozśmieszaniem jest wiele bardzo zabawnych kobiet.

Zdaniem Greengrossa, dowody wskazują, że poczucie humoru odgrywa dużą rolę w czasie łączenia się ludzi w pary. Badacz dodał, że kobiety zazwyczaj szukają u partnera poczucia humoru, które jest "silnie skorelowane z inteligencją", a mężczyźni wolą kobiety, które śmieją się z ich dowcipów.

- To oznacza, że w czasie naszej ewolucji mężczyźni prawdopodobnie musieli silniej rywalizować z innymi mężczyznami, by zaimponować kobietom swym poczuciem humoru - powiedział Greengross.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA