fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Cywilizacja

"Społeczeństwa liczące milion osób potrzebują mściwych bogów"

British Museum [Public domain]
Wiara w mściwego boga jest wtórna wobec powstania dużych społeczeństw - twierdzą naukowcy z brytyjskiego Oxford University i japońskiego Keio University.

Badacze przeanalizowali dane z okresu ostatnich 10 tysięcy lat dotyczące 414 społeczeństw z 30 różnych regionów świata opierając się na wiedzy zebranej w ramach projektu Seshat.

Podczas analizy pod uwagę brano poziom złożoności społeczeństwa: jego liczebność, stworzenie przez nie spisanego prawa, a także to, czy w danym społeczeństwie obowiązywały wierzenia w ponadnaturalną moc, która śledzi działania człowieka i karze go za niewłaściwe zachowanie.

Analiza wykazała, że wiara w bóstwa stojące na straży moralności pojawiała się wraz z coraz większą złożonością społeczeństw - zazwyczaj w momencie, gdy dane społeczeństwo/cywilizacja zaczynało liczyć więcej niż milion osób.

Patrick Savage, jeden z badaczy przyznaje, że uderzające było to, z jaką regularnością obserwowano w różnych społeczeństwach regułę, że gdy zaczynały one liczyć ponad milion osób, pojawiały się wierzenia dotyczące mściwych bóstw, które stoją na straży moralności. - Najpierw pojawiały się wielkie społeczności, a potem te wierzenia - dodał.

Savage podkreślił, że analiza przeprowadzona przez badaczy wykazuje, iż religia "odgrywała funkcjonalną rolę w historii świata, pomagała stabilizować społeczeństwa i skłaniać ludzi do współpracy". Jak dodał małe społeczności jej nie potrzebowały, ponieważ w ich ramach każdy członek mógł kontrolować wszystkich pozostałych członków wspólnoty.

Savage zaznacza, że badacze nie chcą wartościować religii - twierdzą jedynie, że istnieje związek między religią a rozwojem społeczeństwa.

Źródło: Live Science
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA